Bildskärmsrutinen atimkdag har slutade fungera och har återställts

Permalänk
Medlem

Bildskärmsrutinen atimkdag har slutade fungera och har återställts

Hej, när jag spelar Modern Warfare 2 så händer detta ibland: skärmen blir svart en stund senare kommer jag in på spelet igen dock oftast disconnected from server.
Nere vid högra hörnet är det en varningstriangel och det står "Bildskärmsrutinen akimdag (eller något liknande) har slutat fungera och har återställts".

Vad kan felet vara? Förut hände det kanske 1-4 gånger om dagen men nu efter jag har omformaterat datorn verkar det hända ungefär varannan match.

Jag har provat att uppdatera drivrutinen men det hjälpte inte.

Har en HP Laptop med Vista, grafikkort: ATI Mobility Radeon HD 3450. (om det kan vara till någon hjälp)

Kom gärna med förslag på vad jag kan göra för att fixa det här.

Permalänk
Medlem

Hade samma problem på min gamla dator, kom då fram till att gpu:n överhettades så jag städade datorn fårn damm m.m och då fungerade det utmärkt
ps. det finns flera olika anledningar till varför man får detta felmeddelande men det beror främst på överhettning.
kolla vad du får för temps på grafikkortet och posta det här

Visa signatur

| CPU: i7 860 @ 4GHz | Moderkort: Asus P7P55D | GPU: R9 390X Tri-X | RAM: Crucial BallistiX 8gb |

| SSD: Samsung 840 Pro | HDD: WD 1TB Black | PSU: Corsair GS600 | Chassi: Bitfenix Shinobi XL |

Permalänk

HP, There's your problem

Visa signatur

Citera för svar

Permalänk
Medlem

Känns inte som att det kan bero på överhettning då jag har en kylplatta under och en bordsfläkt som blåser rätt på grafikkortet. Och det händer bara på MW2 och har aldrig hänt när jag spelat andra spel (L4D2, WoW)

Ja, HP är väl kanske inte det bästa och en laptop var det sämsta jag nånsin köpt, blir en dyr och fin stationär nästa köp.

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av Tibi
Känns inte som att det kan bero på överhettning då jag har en notebookcooler under och en bordsfläkt som blåser rätt på grafikkortet. Och det händer bara på MW2 och har aldrig hänt när jag spelat andra spel (L4D2, WoW)

Okej, läste själv när jag hade detta problemet att vista (vilket jag oxå hade) kan ge felaktiga meddelanden vilket får datorn att tro att det är fel och därav startar den om bilddrivrutinerna utan att det är något fel. Vilket låter som att det kan vara ditt fel så inget annat crachar.
Finns ett sätt så att man stänger av detta felmeddelande i vista, vilket skulle resultera i att det inte crashar, i fall det är ett felaktigt meddelande, kommer dock inte ihåg var man gjorde det :S

hoppas du förstår vad jag skrev, knappt att jag gör det själv

Visa signatur

| CPU: i7 860 @ 4GHz | Moderkort: Asus P7P55D | GPU: R9 390X Tri-X | RAM: Crucial BallistiX 8gb |

| SSD: Samsung 840 Pro | HDD: WD 1TB Black | PSU: Corsair GS600 | Chassi: Bitfenix Shinobi XL |

Permalänk
Medlem

Jodå jag fattar, nån som vet hur man gör det?

Gärna ett snabbt svar, vill fixa det så jag kan spela

Permalänk
Medlem

Alltså, jag vill veta hur man stänger av detta felmeddelande som gör att bilddrivrutinerna kraschar.

Vet ni hur man gör, skriv. Känner ni någon som kanske vet, fråga.