Permalänk

Skum enhet på bärbar - vad?

Tjena!

Sitter och pillar lite med en polares jobbdator, en HP Elitebook 6930p, och hittar plötsligt en skum enhet jag aldrig sett tidigare. På framsidan sitter en helt vanlig minneskortläsare, men på högersidan, precis ovanför den optiska enheten, sitter dessutom en väldigt smal och rätt lång springa/enhet, som det står "SC" intill. Har aldrig sett något liknande innan, och undrar vad det är. Om det är en läsare för någon extern media så måste det vara ett kort som dels är väldigt smalt, men samtidigt till ytan väldigt stort, med tanke på springans bredd.

Någon som vet vad det är?

En annan fråga. Behörighetsbegränsningarna gör att man inte kan kolla konfigurationen i enhetshanteraren eller genom att högerklicka på Den här datorn. Kan man se det på något annat sätt?

Permalänk
Hedersmedlem

Smart Card. plastkort med chip.

Visa signatur

I have free will but I choose to oscillate

Permalänk
Medlem

fast de är skräp. hela serien har haft problem med just de läsarna. de där datorerna kommer bara ge dig migrän. om jag inte skulle behöva min skulle den ha flygit ut genom fönstret för länge sen.

Visa signatur

Laptop: Thinkpad W540, i7-4910QM, 32GB, 1TB, Windows 10
MAC: Macbook Pro 13, 16GB, Intel HD4000, Crucial 240GB, 11.6 Big Sur

Permalänk

Ah, tack! Så här med facit i hand nästan lite pinsamt. Borde jag nästan ha kunnat räkna ut. Men, men, man lär sig något nytt varje dag.

Angående datorn så är den inte aktuell för mig, men min polare verkar nöjd med den (han var särskilt nöjd med batteritiden), och det lilla jag nu hann använda den gav den ett piggt intryck. Men hur den står sig i längden får framtiden utvisa.