Köra Laptop med USB-minne som "hårddisk?"

Permalänk

Köra Laptop med USB-minne som "hårddisk?"

Hejsan, verkar som om min hårddisk inte startas upp när jag drar igång min dator; utan jag når "Operation system not found". Jag märke att det inte var någon skillnad ifall hårddisken satt i datorn eller inte. Så jag satte in min laptop-hårddisk i min stationära dator och den fungerar ypperligt.

Jag undrar därför ifall det går att köpa en minnessticka på typ 64 GB och lägga operativsystemet och allting där (från min laptop-hårddisk), så att USB-stickan blir som min hårddisk?

I stället för att köpa nytt moderkort till min 3 år gamla laptop, kanske det vore en ekonomisk lösning att lägga 500 spänn på ett USB-minne? Samt även för att köpa en ny laptop vilket jag inte är direkt sugen på, då jag trivds med storleken på min laptop m.m.

PS: Kan det finnas något jag missat när det gäller att hårddisken inte går igång när jag startar upp min laptop (den börjar inte surra, utan är helt död samt att BIOS hittar inte heller hårddisken). Eftersom hårddisken fungerade igår utan att det hänt något märkvärdigt, förutom att jag försökte öppna upp datorn för att dammsuga fläkten. När jag sedan skruvat ihop den så fungerade inte hårddisken hädanefter.
DS

Permalänk
Medlem

Steg 1. Du får kolla boot-ordningen först utifall din dator prioriterar annat än din hårddisk istället först. Om det fortfarande inte funkar så går du till steg 2.

Steg 2. Sedan måste du koppla in en korrekt formaterat och sedan under installationen av det nya operativsystemet anger du att usb minnet ska vara System disken. Sedan måste du nu tillbaka till boot-device ordningen och ange din USB-hårddisk till att bootas som main (first/först). Nu borde du kunna köra operativsystemet via usbdisken.

Tips. Kom bara ihåg att USB 2.0 är fortfarande inte det bästa valet för att köra ett operativsystem på så därför kommer du uppleva prestanda problem mest i spel och större prestanda krävande program. T.ex. problem kan uppkomma i Photoshop, C#, nyare spel m.m.
Ett tips vore att vänta på den nya antagligen dyrare versionen av USB. Alltså USB 3.0.
Usb 2.0 rör sig fortfarande på en låg hastighet på 480 mb /s medans 3.0 ligger på 5 gbit/s.

Hoppas detta hjälpte dig.

Visa signatur

Citera om du vill ha svar, hjälpte jag dig, gilla svaret!
AzireVPN - Felkod40