Utmaning: Driftssäker 2x2k projektor-spelare
Hej!
Jag har fått i uppdrag att plocka ihop en dator som skall användas till att visa video/bild-material på edge-blendade projektorer i 2k-upplösning. (2048x1080)
Projektorerna är Christie Roadie HD30 (HD35+) och de sköter edge-blendingen bara man ger dom en överlappad bild i skarven.
Utmaningen är alltså att skapa ett system som klarar att spela video i 4096x1080 upplösning, den får givetvis kosta en del pengar då projektorna kostar några årslöner styck. Det är viktigt med driftssäkerhet då de kommer snurra varje dag om året, dock inte dygnetruntdrift men vill inte behöva besöka stället i onödan.
Fart är viktigt men ingen överklockning eller likndande som kan påverka livslängd och driftsäkerhet.
- Troligen sätta den i 19" chassi, gärna med dubbla nätaggregat.
- Blixtsnabba diskar med tillförlitlighet, kanske serverdiskar? Vilken raid för högsta prestanda?
- Snabbaste processorserien just nu? Kylning?
- Mycket kylning för att unvika överhettning, gärna övervakning med larm på det också om det finns några sådan mjukvara. Får låta hur mycket som helst bara inte fläktarna går sönder
Överlappningen tror jag att jag löst genom att titta på Nvidias Quadro FX-kort. Dom är de enda jag hittat som klarar att göra det i höga upplösningar, dock verkar inte DVI-signalen klara mer än 1920-upplösning så ev. får projektorn skala upp sista biten själv eller köra HD-SDI-modul till grafikkorten (dock är de löjligt dyra vad jag sett hittills, typ 50k för ett grafikkort känns inte okay), helst hade jag velat ha native-upplösning men det klarar Quadro korten på displayporten och sådana finns ej på projektorn. Vet att displayport är kompatibel med DVI men i så höga upplösningar vet jag inte hur de agerar.
Har inte byggt datorer på ett tag, köper gärna allt på samma ställe för att få garanti på ihopbyggnaden också eller ev. färdigbyggda burkar men verkar knivigt att hitta något tillräckligt bra för ändamålet och man behöver ändå troligen byta grafikkort.
Alla kloka idéer välkommna!
// Oskar