Permalänk
Medlem

Trådlös kamera?

En vän till mig kom på en fiffig idé om att kunna hålla ett vakande öga på vad katten har för sig på balkongen när hon sitter vid datorn, en kamera. (Jo, balkongen är anordnad så katten hålls instängd men de kan ju hitta på bus ändå).
Eftersom kabeldragning skulle innebära 10-15 meter kabel för att snyggt få den utmed väggen känns en trådlös lösning bättre då sikten är fri dit där kameran skulle sitta i så fall. Vilket är bäst och vad blir billigast, en nätverkslösning eller USB-lösning?

Och kan kameradelen drivas på nätström så man slipper bekymmer med batterier som tar slut?

Visa signatur

// Valiant
Dator: Gigabyte G1.Sniper Z97, Intel i7 4.0 Ghz, 8 GB RAM, Radeon R9 200, SB X-Fi, Logitech Z-5500, Win8.1 64-bit
Mobil: LG G Flex (primär), Nokia Lumia 1020 (sekundär)

Permalänk

Såvida du bara ska använda kameran till en dator skulle jag rekommendera en USB-lösning, nätverkskameror är oftast dyrare men visserligen har dem ofta fler funktioner. Men vad jag förstod det av din korta beskrivning krävs ingen "avancerad" kamera och då tror jag helt klart en vanlig USB bunden kamera fyller dina behov gott och väl

Visa signatur

# Passive income is the shit

Permalänk