Jag har en Compaq 615 bärbar dator. Den fungerar alldeles utmärkt och så, det är bara det att den vill inte starta på batteri. Det händer absolut ingenting när man försöker tuffa igång den så länge inte strömkabeln sitter i. Även om jag ser att batteriet är fullt när jag stänger av den så kan jag inte starta den på batteri, men är den igång så går den alldeles utmärkt även om jag drar ur strömkabeln. Det finns en liten lampa bredvid det hålet där man stoppar i strömmen på datorn och den lampan blinkar hela tiden när inte strömkabeln är i, både när datorn är igång och när den är avstängd. Är det någon som vet varför det är såhär?
Datorn är knappt ett år gammal, och nu när jag har kopplat ur laddaren så ser jag att när jag håller med musikonen över batteri indikatorn så står det hela tiden 1380 timmar 22 minuter (100%) kvar.
Jag har samma problem med min HP NW8440 sedan jag bytte till ett "piratbatteri". Tänkte att standbyströmmen den ger är för låg. Hade gärna bytt skiten om det inte kom från Kina.
En grejj jag märkt med min däremot är att om jag stänger av min dator eller går standby medan jag är på batteri, då går det att få igång den igen med bara batteri. Konstigt.
Slutsatsen är hursomhelst att det sannolikt är batteriet och inte datorn som är knas. Batteri kan man alltid byta.
Jo väldigt länge, men det verkar ju fungera. Har kört datorn i ca 1 tim på batteri nu utan problem, står dock fortfarande 100%. Det som irriterar är att den vägrar starta upp på batteriet. Får väl köra på batteri tills han lägger av nu och ladda upp det igen o sen kanske plocka ur batteriet å in igen å se om det funkar å starta den på batteri sen.
Datorn dog efter ca 2,5-3tim. Den sattes inte i viloläge eller vänteläge eller nånting eftersom datorn hela tiden trodde att batteriet var fullt. Har nu satt i laddaren och håller på att ladda upp batteriet. Mätaren i windows säger just nu 19% kvar (anslutet och laddas). Kanske är så enkelt att man var tvungen att tömma batteriet en gång och ladda upp det igen, det var nog ett tag sedan jag gjorde det sist då jag i princip alltid har laddaren i då jag använder datorn i jobbet. Men hade vart kul om man kunde starta den på batterier oxå, vi får se vad som händer när den har laddat klart. *håller tummarna*