Permalänk
Medlem

problem med "snabbknappar" i Windows 7

som rubriken antyder så har jag problem med snabbknappar i Windows 7, alltså knappar för att höja volymen byta låt och allt sånt.

när jag har en färsk installation av w7 så fungerar knapparna fin fint men efter ett tag så bara lägger de av.

har inte haft detta problemet i något tidigare operativsystem så vet inte vad som orsakar det + att jag verkar va ensam med detta problemet.

det är inte tangentbordet som det är fel på!

kan någon hjälpa mig!!?? alla försök är välkommna

Permalänk

vilket tangentbord har du? och har du rätt drivrutiner?

Permalänk
Medlem

Vid nästa tillfälle som mediaknapparna inte fungerar så kan du försöka med att gå in i programmet i Windows där du kan hantera tjänster, "services.msc", leta reda på tjänsten "Human Interface Device Access". Om den inte redan är startad så försök med att starta den. Har sådana mediaknappar/volymkontroll etc. på mitt G15, och dom funkar inte i t.ex. Spotify om den tjänsten är av. Men däremot så funkar dom i t.ex. iTunes & Media Player p.g.a. att en av Logitechs "apps" tar hand om supporten för mediaknapparna i just de programmen.

Permalänk
Medlem

tack Johen !! det funkade för mig ääääääääääälskar dig !!

Permalänk

problem med LCD skärmen

måste bara fråga... jag har precis köpt ett G-15 och installerat driv rutinerna som följde med men ändå fungerar inte lcd skärmen.. och jag hittar inte filerna man installerar med medföljande skiva. nån som har något förslag?

Permalänk
Medlem

Antar att du har den senaste versionen som lyser orange istället för blått, försök med att ladda ner de senaste drivrutinerna till att börja med.

G15 Keyboard