Permalänk
Medlem

Bluetooth-adapter

Har köpt en Razer mus nyligen men kom på i efterhand att jag måste ha en bluetooth-adapter för att kunna använda musen trådlöst, något som jag från början trodde var standard i de nyare datorerna men så var det icke.
Är det något särskilt man ska tänka på när man köper en sådan, de jag tittat på har version 2.1 och antingen klass 1 eller klass 2, vilket är bäst och vad är det som skiljer där?
Dessutom, det går väl att ansluta flera saker till adpatern senare om man skulle vilja det, exempelvis ett trådlöst tgb kanske?
Känns som det står mellan dessa två:

Belkin F8T016 - Hitta lägsta pris, omdömen och information om Bluetooth-adaptrar
Belkin F8T017 - Hitta lägsta pris, omdömen och information om Bluetooth-adaptrar

Vad tycker ni?

Permalänk

enligt wikipedia,

Class /mW / dBm /Range (approximate)
Class 1/ 100/ 20/ ~100 meters
Class 2/ 2.5/ 4/ ~10 meters
Class 3/ 1/ 0 / ~1 meters

Låter på som att klass 1 ska vara riktigt nice

Visa signatur

Ryzen 5800x - Strix B550-F Gaming - TUF RTX3080 - Corsair 32GB (4x8GB) DDR4 3200MHz CL16 Vengeance RGB PRO SL - WD_BLACK SN750 1TB - Seasonic Focus GX 850W - FD Define 7 Compact DTG - AOC CU34G2X - ASUS MG279Q.