hjälp med datorbygge ~9 000 tack!

Permalänk

hjälp med datorbygge ~9 000 tack!

Nu var det dags för en ny dator igen. Jag vill ha en dator för 9 000 som är relativt framtidssäker och uppgraderbar (ett operativsystem ska ingå i priset!). Ska köpa den från komplett.se!

Prestanda framför estetik! Kommer troligtvis inte hålla på speciellt mycket med överklockning så extra fläktar och dyra chassin är överkurs. Sli/cf är inget jag kommer satsa på.

Amd eller intel spelar ingen roll heller, men jag uppgraderar hellre grafikkort före processorn i framtiden så processor>grafikkort.

En ddr3 dator med dx11 grafikkort är riktlinjerna, ingen överdrivet stor hårddisk behövs.

tack på förhand~!

Permalänk

Det där skulle nog vara något.
Eventuellt ett annat chassi.

Permalänk

Ah tack för hjälpen, det var ngt liknande som jag kollat på innan.

Men jag undrar lite över nätagget, om jag t.ex. skulle vilja uppgradera mig till ett 5870 inom ett år skulle det räcka med 550w?

Spelar det ngn roll att minnena är 1333MHz och inte 1600 t.ex.? Om jag skulle vilja uppgradera till 6gb är det då bara att köpa en till sticka eller måste jag köpa 2x3gb minnen?

tack på förhand

Permalänk

Om du ska uppgradera minnet så e det bäst att köpa 2 stickor till för att AMD funkar bäst med 2/4 minnesstickor, varför vet jag inte det är bara så

Visa signatur

| Fractal Design Define R2 Black | PowerColor Radeon 5850 pcs+ | AMD Phenom II x4 955 BE | Scythe Ninja III | Gigabyte 790XTA UD4 | Fractal Design Tesla 550w|