Har några alternativ att välja mellan... ~7-8k

Permalänk
Medlem

Har några alternativ att välja mellan... ~7-8k

fattig student som man är så är det ganska tajt med budgeten, men ligger på ~7-8k
inte så jävla high på datordelar heller, men har lite koll...
vet inte riktigt vilken av dessa jag tänkte välja

amd 8k
Komplett.se - PC i delar - AMD Phenom II 945 AM3
intel 7k
Komplett.se - PC i delar - Intel Core 2 Quad Q9400
intel 7.5k
Komplett.se - PC i delar - Intel Core i5-650

eller detta kit som min polare sparkade ihop åt mig

vilken får mest röster för pengarna?
tack för halpen!

*e
vet även att OS behövs, men det löser sig alltid
måste ha win7 pro för att få ut max av minnena va?

Permalänk
Medlem

Nej du behöver inte Win7 PRO för det, du behöver dock 64-bit inte 32-bit OS.
Green hårddiskar används till lagring och ändast det.. då de e energisnåla och söliga
satsa på en black disk, mkt mer krut för cashen

I min 9k budget dator jag sitter på nu fick jag in ett 5850 som e mkt bättre än de du vallt och detta var för ett halvår sedan (då den va lite dyrare)
orkar tyvärr inte sätta ihop ett packet åt dig just nu då jag e trött >< ngn annan får om de vill annars kollar jag tbx imornn när ja vaknar

Permalänk
Medlem

Ska du endast spela vid datorn?

isåfall:

Ligger 500 värda kr över budget.
vill du ned till budget skulle jag rekommendera att ta ett 550W Fractal design nätagg samt denna phenom2an

Borde även fungera utmärkt med denna athlon processor! då kommer du iaf ner under budget.

Föressten så skulle ju ett alternativ vara att dra ned på hddn om du känner att en tb är förmycket.
skulle rekommendera 500gb samsung f3 disken isåfall ^^

Och även en cpu-kylare kanske är aktuellt?
känner ganska många som har denna och alla är relativt nöjda med den (ja, det är ju t.ex ingen noctua d-14 eller corsiar h50.. men otroligt bra för de små pengarna man betalar!)

Måste bara klaga lite på din org post med din kompis paket! ^^
nät-agget onödigt dyrt, grafikkortet (prioritera inte fabriksöverklockade kort över "nästa modell" (i.e 5770 fabriksöverklockat hällre än t.ex 5850), chassi är en smaksak, cpukylare lite smaksak där med. Föredrar verkligen inte zalman, kanske du gör?

och så rubenbritz skriver så måste du ha 64-bitars os för att kunna använda alla 4gb ram, home premium duger gott och väl ^^,

och av alla dina paket så skulle jag säga att amd-paketet ger mest. även fast mitt är mkt bättre.^^

Permalänk
Medlem

tack för ingående svar!
men är det verkligen så mkt bättre att satsa på ett bra grafikkort och en sämre (eller är den sämre?) processor än det andra kittet?
har mixat en del med olika delar både för att få ner pris och hoppas på bra prestanda

ser det där ok ut? delarna fungerar ihop o så?
vet inte om jag ska satsa mer på grafikkort än processor
och ja, datorn ska bara spelas på

- jag har inga smaksaker om hur delarna ser ut eller så =P ska ändå stå under skrivbordet o inte på dreamhack så skiter fullständigt i hur det ser ut

Permalänk
Medlem

In terms of fps så är det mkt bättre att satsa på grafikkort, speciellt om du vill ha mer ögongodis i spelen (aa m.m.)

Permalänk
Medlem
Skrivet av Pewtah:

In terms of fps så är det mkt bättre att satsa på grafikkort, speciellt om du vill ha mer ögongodis i spelen (aa m.m.)

okay men då satsar jag på ditt kit då.. men man kan inte stoppa in i5:an istället för amd processorn på det moderkortet o få allt att fungera?

Permalänk
Medlem
Skrivet av Lindell90:

okay men då satsar jag på ditt kit då.. men man kan inte stoppa in i5:an istället för amd processorn på det moderkortet o få allt att fungera?

Nepp. en helt annan sockel ligger ju i5an på (1156, amd använder sockel Am3 för tillfället)