Funkar detta grafikkort på min dator?

Permalänk
Medlem

Funkar detta grafikkort på min dator?

Hej alla!

Jag har en dell dimension 9150.

När left 4 dead 2 kom ut så sa steam ifrån och sa att jag skulle uppgradera mitt grafikkort. Åkte iväg till närmaste handeln och köpte ett av de dyrare. Detta var ett tag sen har inte orkat bry mig riktigt. Men till problemet jag har drivrutinerna på en skiva så de kan väll inte vara fel?
Mitt grafikkort heter EN9600GSO MAGIC funkar det till min dator eller har de lurat mig på butiken?
Isf vad kan jag köpa för kort till min dator behöver inte ha en superdator bara en som funkar !
Mitt gammla som sitter i funkar men känns som allt går i slowmotion och ljudet hackar går det att fixa utan att köpa nytt?

Tack

Richard

Permalänk
Hedersmedlem

Är detta en bärbar? Exakt modellnamn hade varit super.

Visa signatur

Stalin var så gammal att de fick Len´in. ;)

Permalänk
Medlem

Det borde vara en stationär som HNC har.
Du får gärna vara lite tydligare med vad felet är?
Har du det nya i datorn nu så prova ladda hem de nyaste drivrutinerna från Welcome to NVIDIA - World Leader in Visual Computing Technologies, gamla drivrutiner som man får på skiva funkar ofta sämre med nyare spel. Kortet ska funka till din dator så vitt jag vet, har dock bara jobbat med äldre dell dimension modeller så kan inte lova något. Börja med att ladda hem nya drivrutiner och återkom om det inte hjälper!

Permalänk
Medlem

Som ni kanske märker så har jag begränsade kunskaper men lite finns.

Ja jag har en stationär dator En dell dimension 9150 hittar ingen mer fakta :/

Jo när jag kör med det "nya" grafik kortet så blir allt i tusen färger och man ser inte. Så här har det varit sen det var nytt och tror ej det e fel på kortet, jag har bilder sparade på datorn men vet ej hur jag kan visa de..

Permalänk
Medlem

Enligt Dell Dimension 9150 (Pentium D Processor 830 3.0GHz, 512MB RAM) Specs - PC & Peripherals - CNET Asia så har din dator ett moderkort med 945P vilket tydligen ska ha Pci-Ex, och du har troligtvis ett X600 grafikkort, så, det borde fungera, så länge att nätagget orkar med, det lättaste är ju att öppna lådan och kolla på porten, går snabbt.

Edit: Sen är det (nästan) alltid smartast att ta drivrutiner från Nvidias hemsida, då får du dom mest aktuella, inte säkert att dom på skivan är det.

Visa signatur

Derp

Permalänk
Medlem
Skrivet av HNC:

Jo när jag kör med det "nya" grafik kortet så blir allt i tusen färger och man ser inte.

Blir det "tusen färger" även ute i windows eller bara i left 4 dead 2? Hur funkar andra spel isåfall(om du har några förstås)? Har du provat att installera de nyaste drivrutinerna från nvidias hemsida?

Om det är samma grafikkort som det jag kikar på på nätet så behövs också att en sådan här sladd från nätaggregatet sitter i grafikkortet, i den svarta grejen i hörnet uppe till höger :

(Ditt grafikkort kanske inte ser ut exakt så här dock)

Permalänk
Medlem

Nej jag kan göra allt förutom spela left 4 dead 2..

det funkar oftast ett litet tag sen blir det färger, ibland redan när jag startar.
efter det har blivit så här så syns det forfatande i windows. Startar om datorn och allt är normalt igen.

Permalänk
Medlem

har kopplat in den svarta kopplingen och problemet kvarstår. Jag har varit inne på NVIDIAS hem sida hittar inte mitt grafikkort?
heter det något annat också eller kallas något annat?

Permalänk
Hedersmedlem

Välj Geforce och 9-serien så bör du hitta rätt på hemsidan.

Visa signatur

Stalin var så gammal att de fick Len´in. ;)

Permalänk
Medlem

Okej har haft mitt gammla grafikkort i nu men innan jag byter måste jag installera drivrutinerna (de nya) + ta bort de gammla? isf hur tar jag bort gammla drivrutiner?

//HNC

Permalänk
Medlem

Personligen brukar jag inte ta bort de gamla drivrutinerna, har aldrig upplevt problem, men jag vet att många andra brukar göra det. Guru3D - Driver Sweeper är som jag förstår det ett ofta använt program för att ta bort gamla drivrutiner.
Jag kanske misstolkar dig men du kan (bör kanske tom..?) stoppa i det nya kortet först, och installera dess drivrutiner sedan, du kommer ändå att få bild (men såklart är det mer eller mindre omöjligt att tex spela) även innan du installerat de riktiga drivrutinerna.

Permalänk
Medlem

Fick ett tips om att instalera äldre drivrutiner men hittar ej äldre på nvidias hemsida bara de senaste.

tror ni att problemet kan ligga där?