Har lagt ihop detta paket : Något som bör bytas ut mot ett mer förmånligt alternativ? Hur är det med grafikkortet? Vad som saknas är ett nätaggregat, vilket är något jag behöver specifik hjälp med... vet inte över huvud taget vad som är lämpligt/prisvärt. Är det något mer som saknas? Fläktar? Jag vill helst inte överstiga tio tusen i pris.
Fractal Design Newton R2, 650W modulär - Inet.se Det där skulle jag rekommendera eftersom det är modulärt, Och grafikkortet .. Köp inte 5830, Dålig prestanda till ett högtpris.. Köp hellre 5850.
Tack för svaren . . . jag har lagt 5830 bakom mig och har för tillfället HD5850 med i konfigurationen. Men jag undrar, hur är det med GeForce GTX 465 -- som kostar lika mycket som HD5850 -- egentligen? Förutom det, är det ett komplett och gångbart paket med den nätdelen?
Ser det okej ut? Är det lämpligt att köra på ett processor-moderkort-minne-paket eller tjänar man mycket på att välja ut dem separat? Oavsett, vilken paket skulle ni köra - Intel eller AMD? Om man tjänar på att välja andra, specifika, komponenter istället för "uppgraderingspaketen". . hur skulle er konfiguration se ut för ett liknande pris?