Jo, om det är samma nätagg som jag tänker på så är det nog inget att ha. Bara det faktum att det står socket 775 på det är ju skumt, och jag skulle inte lita på ett sånt nätagg. Det vore ju tråkigt om du köper en ny dator bara för att få den förstörd av ett billigt nätagg.
Jag tänker hur som helst in komma med något förslag på komponenter, utan hänvisar dig istället till denna tråd som diskuterar samma sak.
Edit: Ok, 5k till förändrar ju saken lite. Här är ett förslag på en dator för 8.6k:
Processor: Intel Core i5 750
Moderkort: Gigabyte GA-P55-UD3R
Minnen: Corsair 4GB 1600MHz XMS3
Hårddisk: Samsung Spinpoint F3 1TB
Grafikkort: Gigabyte GeForce GTX 460 1GB
Chassi: Fractal Design Define 2
Nätagg: Corsair VX 450W
Om du absolut måste spendera 10k så kan du satsa på ett lite dyrare grafikkort, t.ex. AMD HD5850 eller HD5870. Du kan också lägga lite mer pengar på t.ex. en bättre kylare till processorn för att få en tystare dator. De delar jag valt är rätt så tysta, så med en tyst processorkylare så bör du få en riktigt tyst dator.
GTX 460 har förresten precis lanserats, och 1GB-versionerna verkar inte riktigt ha kommit in till affärerna än. Så du kan få vänta några dagar på att grafikkortet hittar in till butiken. Du kan kolla skillnaden på GTX 460 med 768MB och 1GB minne samt HD5850 och HD5870 i denna recension.
Edit2: Glöm inte fri frakt förresten.