Allt från Computex 2023

Scrollning med musen

Permalänk
Medlem

Scrollning med musen

Vet inte vilket annat RTS jag körde som hade funktionen men där kunde man hålla in en musknapp och då kunde man scrolla vyn genom att samtidig flytta musen. Vet nån om SC2 kan få den funktionaliteten?
Tycker det är opraktiskt att behöva dra pekaren till kanten varje gång vid musscrollning och sen tebaks till centrum av bilden igen där man i regel har sitt ögonfokus.

Visa signatur

// Valiant
Dator: Gigabyte G1.Sniper Z97, Intel i7 4.0 Ghz, 8 GB RAM, Radeon R9 200, SB X-Fi, Logitech Z-5500, Win8.1 64-bit
Mobil: LG G Flex (primär), Nokia Lumia 1020 (sekundär)

Permalänk

Håll ner mouse 3 (knappen på hjulet) och dra musen så följer kameran med.

Permalänk
Medlem

Aha, tack. Har nog konfigurerat bort just mouse3 knappfunktionen.

Visa signatur

// Valiant
Dator: Gigabyte G1.Sniper Z97, Intel i7 4.0 Ghz, 8 GB RAM, Radeon R9 200, SB X-Fi, Logitech Z-5500, Win8.1 64-bit
Mobil: LG G Flex (primär), Nokia Lumia 1020 (sekundär)

Permalänk
Medlem

Ett tips är att skrolla med musen/piltangenterna så lite som möjligt, tar lång tid. Använd grupper för allt å alla istället. Då behöver man bara dubbelklicka på rätt hotkey så kommer man exakt rätt direkt. Har man ingen unit eller building med hotkey vid området så använd minikartan. Ska gå att spara hotkeys till specifika ställen på kartan också men det har jag inte testat än

Visa signatur

An expert is one who knows more and more about less and less until he knows everything about nothing.

Permalänk
Medlem

Kan ju ta er en titt på denna sidan, förklarar hur man går in i spelfilerna och extractar "hotkeys.txt" filen och på så vis kan ändra nästan alla hotkeys.

StarCraft 2: Changing Your Hotkeys - StarCraft 2 - GameReplays.org

Har ännu inte kommit fram till hur man ändrar kamera keysen, som andra så stör jag mig på att behöva pilla med pil tangenterna och mouse3. Vill ha qwes och mouse 4 oh 5 för de sakerna. Fattar inte varför de har låst settingsen i options och bara kör med pre-defined setups /fail.