Hur kraftigt nätagg bör man ha för att köra 5770 i CF ?

Permalänk
Medlem

Hur kraftigt nätagg bör man ha för att köra 5770 i CF ?

Hejsan ska snart köpa ny dator och tänkte sälja av lite delar från min gamla då jag antagligen inte kommer att använda den till mer än filserver.

Och i den har jag ett 5770 som jag ska sälja till en polare för han var sugen på att köra det i CF. Då undrar jag hur pass starkt nätagg behöver han? Han har 500W för tillfället och det känns som det systemet kan dra lite mer är 500W om han ska ha CF.
Han sitter på:
Ocz ModXstream 500W
Gigabyte GA-790XTA-UD4
Phenom II X4, 965BE c3 125W
4 gig ram, 1 raptor disk och nån 500 gigare samt DVD och ett Antec p182

Visa signatur

not so fast

Permalänk
Medlem

Om agget har två Pci-E 6-pin kontakter så kommer de funka fint.

Visa signatur

[Phanteks Enthoo Pro TG] [ASUS ROG Strix 850W Vit] [Delidad i7 7700K] [Corsair iCUE Hydro H150i ELITE CAPELLIX Vit] [Corsair Vengeance RGB PRO SL DDR4 16GB 3200MHz/CL16 Vit] [ASUS Z270-F] [Gigabyte RTX 2070 Super 8GB GAMING OC Vit] [C:WD Black SSD 256GB M.2, E:Seagate Firecuda 1TB, F:Samsung 860 EVO 1TB, G:Seagate IronWolf 4TB & H:Seagate Momentus XT 7200.1 500]

Permalänk
Medlem

Det kan nog dra bortåt 650 Ace-watt, men om man räknar äkta effekt blir det på sin höjd 350-400 watt.

Visa signatur

Vägra fx 3of4 Pi 1M 1.84 s Memory remapping
Minnen har ingen egen hastighet. Märkningen anger bara vilken hastighet minnena uppges klara

Permalänk
Medlem

Så det skall vara lugnt ? det finns 2st pci-E 6 pins så det är väl bara proppa i det i hans dator och tuta då ^^ hehe

Visa signatur

not so fast

Permalänk
Medlem

Det kvittar väl förresten vilket märke korten är av va ? Det är ett HIS iceQ5 och ett Powercolor pcs+ det är väl bara att klocka dem i samma hastighet ?

Visa signatur

not so fast