Eftersöker bästa sätt att lägga in himmel på en bild med träd (Photoshop)
Hej Sweclockers!
Som titeln säger, jag skulle jättegärna vilja veta smidigaste sättet att byta himmel på en bild där det finns träd. Ni får jättegärna skriva en liten guide/tutorial i punktlista, det vore sweet.
Jag har i princip alltid använt mig av det "magiska radergummit" och sedan lagt in himmeln i underliggande lager, detta känns dock inte som en smidig metod i detta fall, skulle bli en jävlans massa klickande.
Ett alternativ är att jobba mycket med markering för färgomfång (Select > Color Range). Det många ofta missar är att man kan lägga till färger allt eftersom om man håller ner Shift och klickar ytterligare gånger i det verktyget för att förfina markeringen. Därefter är det enklast om du jobbar med en lagermaskning på himlen alt. originallagret beroende på vilken ordning du vill lägga lagren.
Ett annat alternativ är att göra en ganska rough markering av objekten och inte bry sig om träden och sedan lägga ny himmel (himmellagret ovanför original) och med hjälp av blandningsalternativen för lagren (så som multiply eller overlay) låta den blandas med den tidigare himlen. På så vis kommer du inte att maska bort någon gren eller kvist. Du behöver dock fortfarande en lagermask så himlen inte blandas med objekt i bilden som inte är originalhimlen.
Jag skulle dock jättegärna vilja ha mer ingående hur man går tillväga, har inte jobbat på det viset ännu. Vet du någon bra länk till en tutorial som tar upp arbetssättet du beskriver?
Eller kan du posta hur du gör med bilder? Det vore superschysst.