Permalänk

Hårdvarufrys

Jag har ett litet problem sen jag införskaffade SC2

Det hänger sig lite random mitt i spelet sen fryser det till helt plötsligt musiken loopar i c:a 15 sekunder, sen kommer jag tillbaks till skrivbordet med något felmeddelande, "The memory could not be read at "0x000002" någonting. Jag Trodde det var ett typiskt beteende för minnesfel, men memtest hittar inget fel.

Jag har en väldigt bra prestandadator och vid default ville SC2 köra allt på Ultra, men jag kör på Low i hopp om att det hjälper, men det fortsätter hänga sig. jag har en misstanke om att minnena blir för varma.

Känner ni igen problemet? Jag har alla nya drivrutiner förövrigt, datorn är också nyformaterad (Problem kvarstod..) så det är inget mjukvaruproblem.

mvh
Philip

Permalänk
Medlem

Hur länge har du kört memtest?

Visa signatur

Citera om du vill ha svar.

Permalänk
Medlem

vad har du för dator spec kan vara bra att veta också

Visa signatur

Maximus X Hero - 8700k @5.1GHz - H115i - 32GB LPX@3466MHz - MSI 980Ti Gaming - EVGA SuperNova 750 G2 - Asus vg248qe - FD R5

Permalänk

Det gick tydligen nu när jag sänkte minneshastigheten från 1600Mhz till 1333Mhz...Det står 1600Mhz på dom, konstigt, men ingen skillnad prestandamässigt ändå

Permalänk
Medlem
Skrivet av Philip Otterud:

Det gick tydligen nu när jag sänkte minneshastigheten från 1600Mhz till 1333Mhz...Det står 1600Mhz på dom, konstigt, men ingen skillnad prestandamässigt ändå

Du behövde troligtvis höja spänningen.. 1.65v. If it ain't broke, don't fix it

Visa signatur

5700X | Gigabyte X570 | 32 GB DDR43200 | RTX 3050 | Dell U2415 24”