Permalänk

Problem vid ominstallation

Ja de hela började med att min syster på nått knepigt sätt lyckades igen att göra så att operativsystemet (win xp) inte startade som de ska. Aja lätt att fixa tänkte jag, starta datorn bootar med cd för att reparera de gick inte.

Stänger av tar ut hårddisken och tömmer den på bilder och andra filer hon kan vilja ha kvar. så startar om igen och väljer att installera om xp, men nu kommer problemet, den laddar igång och och när man ska trycka Enter för start av installation säger den att de inte finns någon hårddisk. Men hårddisken sitter där den ska!

Har testat hårddisken som extern på min dator, fungerar prima, även kört Hårddisk koll på hennes dator och den finns då med, men just vid installation verkar den borta.
Någon som har tips på vad felet kan vara?
de är en
HP Compaq 6510b

Permalänk
Medlem

Diskkontrollern står i AHCI-läge i BIOS. Då måste man ha drivrutiner på en floppy och trycka F6 i början av installationen. Det går även att fixa med nlite.

Eller så kan du ändra till IDE-läge i bios. Det ger något sämre prestanda.

Visa signatur

Asus P9X79 | Xeon 1680v2@4.4Ghz | X61 Kraken | 24gb Corsair Dominator | Intel 750 400gb | XFX 6800XT Merc 319