Permalänk

Vilka har klockat AMD 940 X4 BE ?

Tja.

Har en AMD 940 X4 3Ghz BE
ASUS M4N78-AM
Cosair CM2X2048-6400C5 2st

Har under en längre tid kört runt en 3,600ghz med att höja multiplen och öka 0,5V och några få FSP.

Dock så har den börjat trottla fast den har en annan kylare (glömt namnet) så undrar lite vilka inställningar ni har kört på för att få upp den ? mycket fsb och öka/sänka multiplen?

Givetvis vet jag att det är svårt att säga ett rakt svar då alla configs är olika och det inte går säga att Min klarar si o så mycket. Men ett riktvärde på var man bör sikta in sig på att få den stabil och med bästa 24/7 clock.

Jag har inte ändrat några inställningar på minnet vilket man borde kanske göra för att få den mer stabil.
Haft uppe den i 3,8 fast trottlar och rebootar någon gång i veckan men det är för högt då jag inte kan få den att sluta trottla på lägre clock.

Visa signatur

I am Extrazz.

Permalänk
Medlem

Använder mig själv utav detta:

  • Moderkort: Asus M3N-HD/HDMI

  • Minnen: Corsair XMS2 PC2-8500 CL5 2x2GB

  • Kylare: Zalman CNPS 9900

Den normala klocken jag brukar köra med är:

  • Frekvens: 3800MHz (200x19)

  • VCore: 1.488V

Den maximala multipelklocken jag har fått är:

  • Frekvens: 3900MHz (200x19.5)

  • VCore: 1.525V

Fungerar även fint med (stabilt, men något varmt):

  • Frekvens: 3950MHz (265x15)

  • VCore: 1.550V

Och den maximala klocken jag har fått är (här början kylningen gå):

  • Frekvens: 4050MHz (270x15)

  • VCore: 1.625V

Permalänk
Medlem

Tidigt 2009 körde jag 940 senast. Då med hög multi och nästan oförändrad FSB, främst på grund utav dom undermåtliga minnena jag hade då. 4GHz var inga problem men högre var problematiskt då den slutade att skala med högre spänning.

Permalänk

Tack Fina siffor du har där.
Har du gjort något mer än bara lekt med volten och klocken på cpun? för annars bruakr väl gränsen för dessa ligga runt en 3800om jag inte minns fel?

Visa signatur

I am Extrazz.

Permalänk
Medlem
Skrivet av -=FULLMOON=-:

Tack Fina siffor du har där.
Har du gjort något mer än bara lekt med volten och klocken på cpun? för annars bruakr väl gränsen för dessa ligga runt en 3800om jag inte minns fel?

Ja, ungefär. Testade först hur långt det gick att höja endast multipeln och när det börjar bli ostabilt så höjde man VCoren något. Så fortsatte man så tills man blev nöjd.

Permalänk
Medlem
Skrivet av -=FULLMOON=-:

Tack Fina siffor du har där.
Har du gjort något mer än bara lekt med volten och klocken på cpun? för annars bruakr väl gränsen för dessa ligga runt en 3800om jag inte minns fel?

Jag pillade givetvis på mer saker än vcore/multi/FSB körde den på ett MSI K9N2 Diamond och ett MSI 790FX-GD70.

Men just 940 är den tråkigaste AMD-processorn jag har haft, för just efter 4GHz tog det verkligen tvärstopp. Speciellt om man jämför med 955, 965 och nu senast 1090T som alla var goda för 4.6GHz CPU-z validation, ~4.3GHz 3D och ~4.5 2D kapabla.

Permalänk

Visst är väl 1/3 klock inte så tosigt ändå men känner verkligen inte för att lägga ner pengar på en ny rigg just nu och isf är det ett moderkort som är i första skedet men kommer nuvarande sockel finnas kvar ett tag? för isf kanske det kan vara 'värt' att byta moderkort och få lite finare och pressa ut mer.

Får väl pressa uopp mig i klock nu igen då. kör för stunden bara tråkiga 3015mhz ^^ fast den jävlen börjar trottla och sen spontan rebootar någon gång i veckan. antagligen är väl moderkortet rätt piss

Visa signatur

I am Extrazz.