Ny dator sista kollen intel i5
Hej
En sista koll efter mycket velande om mitt datorpaket.
Först var jag inne på köpa ett Intel i5 och var helt inställd på det, för att sedan gå över tilll AMD när jag såg deras 6 kärniga processorer. Men nu efter mycket läsande och tänkande har jag kommit på att i5 är nog det som passar mig mest med min budget. Verkar som i5:an presterar mycket bättre i spel än 1055T som ligger i samma prisklass och jag kommer använda datorn mestadels för spelande.
Jag kollade även på i7 930 eller AMD 1090T men då blev det för dyrt och jag köper hellre ett till grafikkort senare för dem pengarna.
Det jag hade mest problem att hitta var moderkort och minnen som verkar bra. Fastnade till slut för ett asus kort som har stöd för både sata 6Gbit/s och USB 3. Jag vill ha Corsair minnen och dem jag valt verkar ok. Passar dem till mitt val med en i5? Dem är ju på 1.65 v men det kanske inte spelar någon roll?
Jag kommer att testa överklocka lite men inget seriöst därav den extra cpu kylaren. Behöver man köpa någon extra chassi fläkt när man ändå håller på? Behöver man köpa kylpasta eller duger det som sitter på kylaren (Cooler Master Hyper 212 Plus). Ifall jag behöver köpa vilken kylpasta är bäst idag?
Förmodligen kommer jag kanske vänta på Fractal Design Define R3 om det kommer inom en snar framtid.
Hårddisk har jag redan och kommer uppdatera till en SSD när det finns tillfälle för det.
Det jag vill höra är bara om allt det här passar ihop och om det finns saker som är mer prisvärda till mitt användningsområde (spelande). Och det är som sagt ett intel system det gäller så det är mest moderkort, minnen mm som jag undrar över.