Egen "server" att koppla upp mot utifrån

Permalänk
Medlem

Egen "server" att koppla upp mot utifrån

Jag ska flytta och tar då med datorn som har massa filer som behövs hemma ofta och täntke då att jag kan ordna en server men vet itne riktigt hur jag ska göra.
Hade tänkte mig att man loggade in utifrån och kom då in i roten för att sedan navigera till filen man vill ha kopiera och klistra in på datorn hemma.

Vad är enklast ? kan man göra som en egen torrenttracker? eller är de ftp som gäller?
inte så duktig på allt detta men vilket OS ska man ha?

Permalänk
Medlem

skulle säga att ftp är det lättaste sättet att göra det på.. och då spelar det ingen roll vad du har för operativ system.. kör med något du är van vid..

så är du windows användare ta XP eller om du är linux användare kör med någon linux dist som du trivs med

Visa signatur

here we go!

Permalänk
Medlem

okej men går de att fixa iordning de på ett privat nätverk alltså vanlig uppkoppling hemmifrån utan att fixa något annat?
vet du någe bra program?

Permalänk
Medlem

Om det bara är att du ska komma åt filer utifrån så är en ftp server nog att föredra.
FileZilla - The free FTP solution är en gratis ftp server som funkar bra.

Du behöver antagligen göra en portforward i din router till port 21 på det ipt som din dator har lokalt. Om du inte har publict ip på datorn dvs.
Ett annat tipps är att skaffa en DynDNS och ett program som automatiskt uppdaterar DNSen om du skulle byta IP (om du inte sitter på statiskt ip, eller bytar ip väldigt sällan).

Permalänk
Medlem

hur blir det då egentlgien kan inte vem som helst komma åt det och se?
eller kan man lägga in användare? för de är privata grejer nämligen.

Permalänk
Medlem

Du sätter upp konton med andändarnamn och lösenord och bestämmer inställningar för den användaren.

Permalänk
Medlem

Om det inte är en permanent lösning så duger ju Hamachi:
https://secure.logmein.com/products/hamachi2/

Visa signatur

Riggen:ASRock X570M Pro4 - AMD Ryzen 7 3700X - Corsair 32GB DDR4 3200MHz - Corsair MP510 960Gb NVME - EVGA 1080ti SC2 - 3x Samsung 840 500GB - EVGA SuperNOVA G1+ 650W - Fractal Design Meshify C Mini Dark TG
NAS: FreeNAS @ HP Proliant MicroServer Gen 8 - Xeon E3-1230 V2 - 16Gb Kingston ECC RAM - Intel 530 120Gb - IBM m1015/LSI 9220-8i - 4x WD Red 3Tb

Permalänk
Medlem
Skrivet av skogsvilden:

Om det inte är en permanent lösning så duger ju Hamachi:
https://secure.logmein.com/products/hamachi2/

Dock är det mer komplicerat om man sitter på nån annans dator där man inte vill eller kan installera Hamachi.
Är det bara filöverföring man behöver så är faktiskt ftp att föredra. (Iaf enligt mig)
De flesta webbläsare har också inbyggt ftp stöd, så man kan komma åt ftp servern utan att ha ett ftp program.

I webbläsaren:
ftp://<ip/domän>
eller om man vill ange användarnamn och lösenord direkt:
ftp://<användarnamn>:<lösenord>@<ip/domän>

standardport är 21, om man kör ftp servern på annan port får man ange den porten med ":<port>"

Permalänk
Medlem

Värt att tänka på!

vanliga portar som 21 och 22, osv, brukar vara öppet utåtsätt ifrån de flesta organisationer, men sen när det kommer till specialportar typ 666 osv, så kan det vara svårt att komma ut (för de blockas). Så FTP är nog det bästa valet. Sen beror det lite på om du bara ska sitta hemma hos någon utan några restriktioner på utgående trafik så är det ju lugnt.

Offtopic: Försökte nå min server på port 666 inom den kommun jag arbetar. Då är de så att de har blockat all trafik utåt från konstiga portar så går jag via en kompisserver och port 22.

Visa signatur

Är en helt vanlig ekonom...

Permalänk
Medlem

Annars skulle du ju kunna köra med tftp.

Det kör jag när jag sitter i skolan och skickar filer fram och tillbaka mellan min mobil, laptop, router och hemmaserver.

Problemet är typ att man inte kan lägga filer i mappar och hålla på så bra med mappar.. menmen xD

Permalänk
Medlem

Är det bara jag som anser att VPN är en bra lösning för just det han frågar efter? Finns ju inbyggt i Windows från början och det är krypterat?

Visa signatur

CPU: Det finns. GPU: Lite snabbare än den gamla! RAM: Absolut! Nätagg: Alldeles lagom. Kylning: Tyst och tillräcklig.

Permalänk
Medlem

Varför göra det svårt använd en extern HD och ge till dom där hemma:P

Visa signatur

En trött jäkel.