Hejsan jag skall eventuellt sälja min dator då jag börjar plugga snart och är intresserad av att gå över till Mac. Jag är inte så insatt i datorvärlden och alla delar som jag brukade vara och undrade om ni har tid/lust att göra en kvalificerad gissning på ett okej marknadspris för den datorn jag har nu. Hade uppskattat det väldigt mycket. Här kommer detaljerna på den:
Moderkort: Asus P5N-T Deluxe CPU: Intel Quad Core 6700 @ 2.66 ghz Minne: Corsair 2x 4GB Pc6400 @ 800mhz Grafikkort: Nvidia GeForce 9800Gx2 Hårddiskar: 1x 12000 rpm raptor 140gb
2x 300gb 7200rpm
2x 700gb 7200rpm
av märket Maxtor Nätaggregat: Corsair HX 620 watt Chassi: Fulltower Lian Li borstat alminum chassi
länk: Lian Li Industrial Co., Ltd.
Har även en Benq 2400HD, mx510, Microsoft ergonomic keyboard 400(Vet inte om detta ökar värdet nämvärt men skriver med det).
Skulle ni kunna ge mig ett cirka pris med endast dator och med dator och tillbehör så vore jag jättetacksam. Jag själv gissar på runt 7000 men det är totalt okvalificerat.
Verkade mest logiskt att lägga tråden i detta forumet men är det fel så flytta gärna.
mvh