Köp av dator snarast, budget 30k. exkl. moms.
(OBS! - Har självfallet lyckats skriva en smärre novell igen. Jag ber er stå ut med min vägg av text.)
Goa klockare!
Jag har rört mig på forumen i en tre månader nu skulle jag tro, och på onsdag har det blivit dags för mitt första inköp av dator sedan ett par år tillbaka. Jag har knåpat en del under perioder, men jag är fortfarande inte kapabel nog. Därför ber jag nu er om systemidéer.
Som titeln avslöjar sitter jag på en rätt stor budget, men jag vill understryka att jag faktiskt vill använda den summan till datorköp. Jag är egenföretagare utan några större utgifter i övrigt, och nu trillar snart en större summa in från ett uppdrag utfört tidigare i år.
I form av egenföretagare är jag också kapabel att dra av momsen på datorn i företaget, vilket faktiskt höjer taket till ca. 35k kronor.
Jag har funderat på en Eyefinity/3D-vision surround-lösning, vilket självfallet vore trevligt. Men på sistonde har jag fått lite kalla fötter, eftersom ATIs 68XX-kort väntas Q1 2011. Vore det klokt att spara en del av summan och ta, säg ett 5870 som man sedan säljer begagnat lagom tills 6870, för att sedan köpa ett par av den modellen i Crossfire? Jag tar gärna emot synpunkter på det från mer erfarna medlemmar.
I övrigt så bygger jag från grunden, så allt utom tangentbord och mus måste med. Skärm(-ar), operativsystem samt hårdvara. Köp kan göras från de flesta butiker, men jag skulle föredra Inet, Webhallen eller Komplett.
Tack på förhand!
//Psi