Permalänk
Medlem

El-fråga någon duktig på el?

Råkade växla om polerna plus och minus på min AC adapter till min bärbara så small det till lite, nu vill jag veta hur man ska ta reda på vilken komponent som tog stryk?

Datorn fungerar fortvarande på batteri men vill varken ta emot nå ström eller ladda batteriet längre.
Hittade en liten säkring i närheten av där man kopplar in strömkabeln, men den verkade vara hel när jag kollade med multimetern om det gick nå ström igenom.

Lapptopen är en HP Nx9420 med moderkorts typ 409959-001, någon som har nå kopplingschema lr vet om det sitter nå fler säkringar på kortet?

Såg även att ett chipp hade ett litet jack i sig, vet ej om det är jag som varit klantig å slå till det med skruvmejseln lr att de kan vara den komponenten som skadats vid polväxlingen.
Komponenten är av namnet LM393

Någon som vet annars vad det skule kosta ungefär å lämna in modekortet till någon el-reparatör?

Tacksam för hjälp!

Permalänk
Medlem

man brukar ta 500kr/timme minst och för en sånt felsökning kan det bli en dyr historia, testa att kontakta tillverkaren och be de om en manuell på moderkortet eller nåt liknande

Visa signatur

يارَبْ إذا أسَأت إلى الناس فَاعْطِني شجَاعَة الإعتذار وإذا أسَاء لي النَّاس فاعْطِنْي شجَاعَة العَفْوَ وَعَلّمنْي أنْ التسَامح هَو أكْبَر مَراتب القوّة وَأنّ حبّ الإنتقام هَو أولْ مَظاهِر الضعْف