Krånglande CD-växlare

Permalänk
Medlem

Krånglande CD-växlare

Hej.

Har vi en tekniker på forumet? I så fall har jag en fundering.

Jag har en stereoanläggning som under flera år har fungerat bra. Det är en Philips FW 530 C och nu har tyvärr båda högtalarna slutat fungera. Jag kan köpa nya men då vill jag att mitt problem blir utrett först.

Det är så att CD-växlaren krånglar. När man lägger i CD-skivor och kör in släden så snurrar "cd facket" runt så att enheten kan hitta alla 3 skivorna. Detta har fungerat men nu vill enheten bara läsa en skiva. De andra hamnar snett på något sätt (man hör att de ligger fel och ramlar tillbaka på sin plats) och det spelar ingen roll om skivorna är nya eller gamla, slitna eller ej och tjockleken spelar heller ingen roll. Det är alltid samma problem. Jag har kontaktat Philips support i ärendet och de hänvisade mig till deras sammarbetspartner. Svaret därifrån kom snabbt: "Du behöver nog en ny Laserenhet". Har glömt vad kostnaden skulle bli men minns att den landade på ett fyrsiffrigt belopp som hade räckt till en ny anläggning. Är det verkligen så illa? Har kanske ni några idéer om vad problemet är? posta ett inlägg i så fall.

Jag har lagt upp 2 bilder på stereon här: Stereo1 | Flickr - Photo Sharing!
Obs! Bilderna är stora så det kan ta lite tid att ladda helskärm.

Visa signatur

I'd tell you a chemistry joke... But all the good ones Argone

Permalänk
Hedersmedlem

Om den kan läsa skivor från ett av facken är det nog inte fel på lasern. Mer troligt att nånting kuggat över i mekaniken. Hör med Woxmarks.

Woxmarks Hemelektronik o. Antenn TV-service VÅXTORP - Gula Sidorna på eniro.se

Visa signatur

Kontaktas via PM eller IRC [color="green"]#Sweclockers.com [/color]@ quakenet.org Mina regler: §1 Jag har alltid rätt. §2 Jag KAN ha fel men då inträder §1 automatiskt.

Permalänk
Medlem

Hej.

Har funderat på det. Det skumma är bara att felet inte är likadant alltid.

Säg att jag har 3 skivor i enheten och kör in släden. Kontroll-(fack) 1 CD , kontroll-2 No disc, kontroll-3 No disc. Lägger jag den "hittade" skivan i fack 2 kan det hända att läsaren hittar denna skiva men han kan lika gärna hitta någon av de andra. Numren på facken spelar heller ingen roll utan det som gäller är vilket fack som kontrolleras först efter att släden varit ute. Denna skiva hittas oftast medan de andra blir markerade: No disc.

Visa signatur

I'd tell you a chemistry joke... But all the good ones Argone