Antar att det handlar om en subwoofer?
Antagligen räcker det med att placera den annorlunda. Troligen står den i ett hörn nu? Prova att ställ den på andra sidan databordet eller iallafall nån meter eller två bort från hörnet. Fast på de flesta subwoofers brukar man kunna ställa in volymen separat, brukar finnas en volymratt nånstans.
Snackar vi vanliga högtalare så gäller egentligen samma sak. Ställ dem inte i ett hörn. Ljudvågorna i basregistret förstärks av sina egna reflexer. Om de nu står mitt i rummet och det ändå är för mycket bas så är det antingen fel på diskanten, felkonstruerade högtalare, bugg i realteks mjukvara, eller så har du datorn på toa (kakelklädda väggar ger ett enormt eko). Alternativt att du har ett litet rum och otur med avståndet mellan väggarna.
EQ funkar såklart också, men det låter förmodligen bättre att fixa det grundläggande problemet istället. Så slipper du pröjsa för ljudkort också. Dock är ett separat ljudkort bättre än ett integrerat alla dar i veckan rent ljudkvalitétsmässigt, förutsatt att du inte kör spdif ut.
Att du bara hör basen när du är i ett annat rum är rätt naturligt, basvågorna är de som har lättast att spridas. De kan fortplanta sig genom väggar osv. Diskanten hörs knappt bara du stänger dörren.