Permalänk

Hur kopplas detta?

Hej!
Det är så att jag har en 32" HD-ready tv, ett nyinköpt hemmabiosystem och ett xbox360 slim.
TV: Egenskaper för Toshiba Regza 32AV500PG
Hemmabio: SONY DAV-TZ230 HDMI HEMMABIOSYSTEM - Användarvänligt dvd-hemmabiosystem med musik-/filmuppspelning via USB - Produktinformation

Jag får inte ljudet att funka till tvn och xboxet. Högtalarna är rätt kopplade, eftersom att ljudet funkar prima när jag kollar på dvd genom hemmabiosystemet. Men när jag ställer in hemmabiosystemet på att sända ljud ifrån tvn så kommer det bara brus. Jag har kopplat xboxet in till tvn med en hdmi-kabel, och även hemmabiosystemet är inkopplat direkt till tvn med en hdmi-kabel (har provat att använda både hdmi och scart från hemmabion till tvn samtidigt men det ger samma resultat).

Har kollat igenom varenda inställning på både tvn och hemmabion men får det verkligen inte att funka. Enligt manualen till hemmabion så är problemet att högtalarna på tvn måste stängas av. Enligt toshiba så stängs dom av bara man drar ner volymen på tvn till 0 (finns ingen inställning att bara stänga av dem).

Någon som har en aning vad jag har gjort fel? Måste jag införskaffa mig en förstärkare eller vad kan det vara? Jag är nybörjare på ämnet (som kanske märks hehe)

Tacksam för svar!

Permalänk
Medlem

Vad jag kan läsa så har den bara hdmi ut (skickar hd bild till tv'n, jag kan ha fel) har den någon sorts optisk in tro?

Visa signatur

PC: Intel Core# i7 920 Quad Processor 8MB . Corsair Dominator DHX+ DDR3 1600MHz 6GB . Corsair Powersupply 750W
EVGA GeForce GTX 295 . Antec Performance P182 . Asus P6T Deluxe V2 . Corsair Force S3
Laptop: Macbook 13" 2010 Spring. HTPC: Mac Mini Winter 2010.

Permalänk

Om du menar på hemmabion så nej, den har bara en scart och hdmi port.

Permalänk

Upptäckte nu att jag har en scart adapter här hemma, typ Komplett.se - Adapter SCART - S-video/composite/ljud

Men trots att jag använder denna och kompositkablar (har provat alla möjliga ingångar i tvn) så funkar inte ljudet. Nu är dock bruset borta.. any thoughts?