Permalänk
Medlem

Uppgradera dator (från 2006)

Hej vi har en rätt så gammal dator från 2006, då var den verkligen top of the pops men idag så har den börjat sega efter ltie i vissa spel, även om den fortfarande klarar de flesta på okej inställningar. De spelen som spelas mest idag är SC2, MW2 och BC2 men även lite annat då och då men de tre är dem huvudsakliga.

Det är en HP med:
CPU: Amd Athlon X2 5000+ (2.6 ghz per Kärna om jag inte minns fel)
Ram: 2 gb (Ingen aning vad det är men det var en "monster" dator när den köptes så jag antar att det är ganska okej)
Grafikkort: GeForce 7900 GTX

Jag vill alltså lägga ut så lite som möjligt och få så stor prestanda förbättring i spel som möjligt, att köpa begagnade varor är också ok om någon nu skulle rekommendera det. Det jag kan tänka mig att lägga ut är väl runt 1,000 kr, kanske lite över men inte mer, datorn år såpass gammal att lägga ut mer känns väldigt onödigt idag.

Permalänk
Medlem

PowerColor Radeon HD5750 1GB - Inet.se

grafikkortet är väl det som lär ge mest prestandaskillnad.

Visa signatur

I9 12900K|Asus Prime Z690-P WIFI D4|Noctua NH-D14|Samsung 850 1000gb|Asus RTX 3080 TUF|HyperX Fury 3600mhz CL17 32GB|EVGA Supernova 850w|Corsair 650D|Acer XB270HU

Permalänk
Medlem

skulle behöva helst 2gb ram till minst 1gb till. och resten av pengarna på graffekort

Visa signatur

Fia med knuff är det ursprunget till Dota 2.