Nya hörlurar/headsets, +-1000

Permalänk
Medlem

Nya hörlurar/headsets, +-1000

Hej,

Hade tänkt köpa nya hörlurar, då mina jag har nu, Creative Fatal1ty Gaming är gamla, miccen sönder som för alla efter ett tag. Jag har nu kopplat in miccen separat i en mic sladd, men alla jag pratar med på Skype hör när jag skjuter ingame... Så HD 555 + Zalman mic är nog inte vad jag vill ha.
Har tittat på G35 men vill ha fler råd.

Krav;
- Bra ljud.
- Bra mic som håller. ( som följer med)
- +-1000 kr.

Så kom med råd, tack.

Har gjort en tråd om detta innan men var inte tillräckligt tydlig om vad jag ville ha...

MVH naahooJ

Visa signatur
Permalänk
Medlem

Så du menar att dom hör ljudet som kommer från dina hörlurar igenom mikrofonen? Låter snarare som att du har fel ljudinställningar, har haft samma mic tidigare och det fungerade bra.

Jag är dock fel person att svara, skulle aldrig köpa ett headset då priset oftast baseras på utseende och märke istället för bra ljud och kvalitet.

Visa signatur

“More Human Than Human”
kniffswelt

Permalänk

Sitter själv med ett g35 och är stört nöjd, grymt bra ljud samt bra drivisar och bra mic. Köpte mitt för 899:- under en av kompletts kampanjer.

Visa signatur

Corsair AX750W > Lian Li PC-V354B > ASUS Maximus III Gene > i5 750 @ 3.8 ghz > Corsair H70 > Corsair 8GB (4x2048MB) > 5970 Quadfire > Corsair Force series 120gb

Permalänk
Medlem

SteelSeries Siberia V2 Vit - Inet.se har ett par, och dom e det skönaste par jag nånsin testat

Permalänk
Medlem

Kanske det, har varit och pillat och ändrat i ljudinst. men utan framgång. Min halvbror har samma hörlurar och samma mic fel och har nu miccen i frontuttaget och när jag pratar med han hör jag allt han gör ingame som om jag själv gjorde det.

Okej, låter bra det om G35orna

Njaa, har något emot Siberia :/
Tack för svar.

MVH naahooJ

Visa signatur