Permalänk

Servertips

Hej,

Detta är kanske inte helt rätt forum men folk här brukar vara kunniga så jag hoppas nån kan peka mig i rätt riktning. Jag letar efter en server för tunga beräkningar och jag är lite vilsen. Servern skall agera back-end åt en web-service och skall ta hand om parallella minnes- och processorkrävande beräkningar. Man kan anta att den kommer jobba för fullt jämt.

Nuvarande lösning är att vi kör på en nod på ett kluster (8 cores, 72 GiB minne (9 GiB minne per core) och något liknande vore nog lagom. Problemet är att de inte låter oss koppla den mot nätet så vi måste skaffa nåt eget. Ett par terabyte minne räcker nog men det måste gå att bygga ut. Servern kommer att köra linux. Problemen är ofta parallelliserbara så många cores är nog bra.

Jag vet inte alls vad som är viktigt och hur mycket det "bör" kosta. Kylning tex, är det en issue?

All hjälp är väldigt välkommen!

Permalänk

Missade en grej. Varken säkerhet eller stabilitet är såå viktigt. Jag har en känsla av att det finns massa servrar med grejer för att hantera elavbrott, avancerade brandväggar, byta-ut-alla-grejer-utan-att-stänga-av-datorn-funktioner och sånt. Inte ens diskspegling kommer behövas.

Permalänk

Ingen? Är det nån som vet nåt annat forum som kanske är mer lämpat då? Tack

Permalänk
Keeper of the Bamse

Ptja, ett intel-moderkot för dubbla CPUs, pressa in så mycket 4GB-moduler du bara kan, sen två st häftiga X5670 på det. Är jag nära?

Visa signatur

i7 10770K, NH-D15. 16GB corsair. RTX 3080. 3TB nvme. Samsung G9. Fractal Torrent Compact. Corsair RM850.
Logitech G pro wireless mouse. Logitech TKL915 wireless. Logitech Pro X Wireless.
Macbook pro M1 (16GB, 512GB). HP Reverb G2.
www.bamseclockers.com

Permalänk
Medlem

Ändra din formulering lite och kasta in tråden under Internet, uppkoppling och nätverk -> Server så kanske du får lite mer svar och diskussion Tror det inte är lika mycket kunnigt folk i denna i delen när det gäller lite mer avancerade serverlösningar.

Visa signatur

pfSense: GA-J1900N-D3V Quad-core Celeron 2GHz, Samsung 4GB, pfSense 2.2.2@USB
ESXi: i5 3470S, Gigabyte GA-B75N, Corsair XMS3 16GB, Intel PRO/1000 VT Quad GbE, Streacom F7C, ESXi@USB
Campfire Audio Lyra II, HiFiMAN HE-400, Yamaha EPH-100, Audioengine D1, FiiO E10

Permalänk

Ah, missade att det fanns ett sånt forum. Tack