Permalänk
Medlem

Trasig laptop försäkringsfråga

Okej så jag sitter vid min stationära dator och spelar när jag helt plötsligt hör bakom mig från min syster att hon spillt nudelsoppa (bara vattnet) över laptopens nederdel (runt musplattan) på min 6510b (HP). Och jag skyndade mig till plats och drog ur adaptern och batteriet trots att det inte var mkt vatten som faktiskt träffade datorn, det gjorde jag så fort jag bara kunde (brydde mig inte om att hålla in pwr knappen). Så jag lät datorn stå och torka bredvid elementet i ca 1.5 timmar och kollade sedan efter med datorn om det var ngt på datorn eller i den. Syntes knappt ett spår från vattnet förutom i gropen där musplattan är placerad.

Så jag drog beslutet att jag ville nu kolla vad jag förlorat på min laptop. Datorn startade och jag vart lättad. Men datorn ger ifrån sig ett högst irriterande ljud som är ganska högt och inte kan kontrolleras utan jag kan bara stänga av högtalarn eller lyssna till det, inget ljud kan komma från filmer/musik heller. Så jag drar alltså slutsatsen att högtalaren är trasig... vad går detta på?

Det första jag gjorde efter att kollat högtalaren var att kontrollera tangentbordet. Tangentbordet mår i praktiken bra, det vart ner och vänster tangenterna som tog smällen där. Och dom funkar inte heller. Antar att om jag ska få dom att funka krävs ett helt nytt tangentbord eller? Och nu igen frågan hur mkt?

Det tredje men det testet jag egentligen körde under dom 2 tidigare nämnda var såklart musplattan. Vad jag noterat är att musplattans musposition verkar vara lite vrickad.. När jag håller fingret på där det egentligen är en scrollfunktion så beter den sig som om jag flyttar på muspekaren bara, och om jag flyttar fingret mer åt vänster så flyger musen iväg till slumpvalda positioner på skärmen.

Utgår därför från att högtalaren, 2 tangenter och musplattan är trasig på laptopen eftersom inget mer än dom är trasiga.

jag har använt laptopen när jag skrev denna tråden men jag funderar nu på 2 saker.

Vad blir den totala kostnaden för att ersätta dessa komponenter eller om det kan finnas chans till att det går på någon slag av garanti (inte insatt i detta)?

Visa signatur

Citera om du vill ha svar, hjälpte jag dig, gilla svaret!
AzireVPN - Felkod40

Permalänk
Medlem

Som tur är så har jag lyckats skrämma liv i högtalaren och musplattan började på något konstigt sätt leva igen. Men vänster klick funkar inte... samt ner och vänster funkar inte längre... Får nog betala för att fixa det. Oerhört irriterande när så obetydliga knappar inte funkar

Visa signatur

Citera om du vill ha svar, hjälpte jag dig, gilla svaret!
AzireVPN - Felkod40

Permalänk
Forumledare

Kolla upp med dit försäkringsbolag ifall du har en s.k. drulleförsäkring. Då borde du slippa undan med självrisken på ca 1500. Det blir oftast betydligt dyrare ifall du själv ska betala för reparationen.

Du kan ju riskera att modermodemet, själva hjärtat i hårddisken, också är skadat. Det ger kanske inga fel just nu, men det kan mycket väl komma senare. Då är det kanske värt att få fixa/kollat upp allt nu.

Visa signatur

Synpunkter eller frågor gällande forumet, modereringen o.l.? Då kan du antingen pm:a mig eller kontakta oss via kontaktformuläret.
Danskjävel så krattar som en skrivare...

Permalänk
Rekordmedlem

Ni kanske har drulleförsäkring, det har ialllafall inget med garantier att göra.

Visa signatur

Ryzen 5 2400G, Asus ROG STRIX B350-F Gaming, 500GB Samsung 970EVO NVMe M.2 och en väldig massa masslagring. Seasonic Focus+ Gold 650W, Antec P 180 med Schyte o Sharkoon fläktar via en t-balancer, Tittar på en Acer ET430Kbmiippx 43" 4K
Främre ljudkanalerna återges via Behringer DCX2496, högtalare Truth B3031A, Truth B2092A Har också Oscilloskop, mätmikrofon och en Colorimeter.

Permalänk
Medlem

Ska skicka in den till en support för att kolla vad problemet är. Sedan får vi se vad det kostar.

Visa signatur

Citera om du vill ha svar, hjälpte jag dig, gilla svaret!
AzireVPN - Felkod40