Extrem tyst arbetsdator för max 5000 kr

Permalänk
Medlem

Extrem tyst arbetsdator för max 5000 kr

Ska hjälpa en person att köpa och bygga ihop en arbetsdator.

Det ska inte vara spel eller sådant men det betyder heller inte att den ska vara seg.

Vi tänkte skaffa en bra SSD disk för de är snabba och tysta.

Resten är värre.

Jag tänkte först på ITX kort som har CPU inbyggd men jag har haft en sådan och den låter för mycket tyckte jag. visst kunde jag byta fläkten på den men blev endå ljud.

Samt om jag tänkte ha en passiv kylare så kan jag inte ha för liten burk.

Så helst så passiv som möjligt för att få ner ljudet.

Kanske en stor 120mm fläkt som man har köpt reglage till och sätt den på lägsta värdet så den går sakta men endå kyler ner allt

Kör man med en ITX som drar lite så kan man ju ha en extern nätaggregat och de är ju passiva, vad vet jag

Sedan ska den ha ett bra ljudkortsystem i sig, antingen i moderkortet eller köra med kort.

Permalänk
Hedersmedlem

Här är ett förslag. Det kan se lite tokigt ut men jag skall förklara mina val.

Ett pico-nätagg är som du säger passivt, men det finn 2 problem med detta. För det första är dubbelt så dyrt och det påverkar därför prestandan (sämre delar i övrigt) och för det andra så blir det ett stort gapande hål i chassit där bak utan ett vanligt nätagg. Fästanordning för detta kan också bli lite taffligt. Man kan då välja ett annat chassi som inte ger detta problem, men då blir det också dyrare.
Prio har jag istället lagt på tyst prestanda. Jag kan ju ha missbedömt situationen och satt prestanda för högt såklart...

Processorkylaren är överdimensionerad, ja. Anledningen till detta val är att den är väldigt tyst och du kommer endast behöva en av fläktarna till processorkylningen vilket ger oss en tyst och bra noctuafläkt för chassikylning.

Moderkort finns lite billigare. Valet föll dock på detta då det integrerade grafikkortet (Radeon 4200) är ganska bra på detta mobo.

Hårddisk... jag vet inte vad datorn skall användas till och 64Gig kanske är för lite. Om så är fallet så kan man ta billigare moderkort och processor och ha en lite mindre SSD på kanske 40gig.

Om annat chassi och nätagg önskas så kan man återigen dra ned på processorkraft och val av moderkort. Detta skulle kanske räcka för att skaffa ett litet chassi med pico-PSU och annan kylning.

EDIT: Fan också. Såg att jag missade DVDläsaren. Jaja, justering för att få plats inom budget får bli att gå ned till en 4-kärning Athlon 640 så löser det sig.

Man kan ju gå en annan väg om man vill hålla ljudet nere. Borde lägga till detta. Ett dyrare chassi som Define R2 med ljudisolering kanske blir nästan lika tyst. För att finansiera detta skippar man preocssorkylningen och till R2 ingår chassifläktar. Kan inte svara på om det skulle bli lika tyst dock. Chassit jag valt är inte designat för att vara tyst, men fläktarna till R2 är inte lika tysta.
Med detta alternativ får man dock ett lite trevligare chassi som bonus.

Visa signatur

🎮 → Node 304 • Ryzen 5 2600 + Nh-D14 • Gainward RTX 2070 • 32GB DDR4 • MSI B450I Gaming Plus AC
🖥️ → Acer Nitro XV273K Pbmiipphzx • 🥽 → VR: Samsung HMD Odyssey+
🎧 → Steelseries arctic 7 2019
🖱️ → Logitech g603 | ⌨️ → Logitech MX Keys
💻 → Lenovo Yoga slim 7 pro 14" Oled

Permalänk

5031:- (inkl frakt) ger dig...

Grafikkort, ljudkort, nätverkskort integrerat på moderkortet
Chassi som levereras med en chassifläkt förmonterad
Semi-fläktlös nätdel
Stor mekanisk disk för lagring

Tyvärr rymmer den här budgeten ingen aftermarketkylare till processorn så du måste använda BIOS-inställnngarna för att se till så att fläkten inte snurrar för hårt, personligen tycker jag att det är bättre att datorn låter extremt lite 99% av tiden och att det inte är så farligt att den låter mer när man sätter den under belastning, men det kan vara så att du vill ha den tyst 100% av tiden (dvs även när du lutar dig tillbaka i stolen och väntar på att datorn ska jobba klart med en uppgft)?

Nu antar jag att du kommer ha användning för mer utrymme än vad som ryms i SSDn, om inte kanske du vill byta ut den mekaniska disken mot en Ninja 3 (Scythe Ninja 3 - Inet.se).

Elite 310-chassit kommer med en fläkt med 3-pin-kontakt så den går inte att styra via moderkortets Q-Fan-funktion, därför har jag valt till en FanMate, jag skulle flytta chassifläkten som följer med till den främre delen av lådan och använda FanMate'n för att ställa ned hastigheten på den. Hårddisken behöver nämligen lite luftflöde och med en fläktlös nätdel är risken stor att luftflödet kring hårddisken försvinner (det hände i alla fall mig när jag satte in min nya nätdel).

När det gäller moderkort med integrerad processor (Atom), om du köpte en av de första varianterna som levererades med Intels heta 945GC chipset kan det vara bra att notera att de nya moderkortet levereras med chipset designade för Atom. Därför är de flesta Atom-kort idag fläktlösa. Se Datorkomponenter - Moderkort - Atom-baserade - Inet.se . Personligen tycker jag dock att Atom har för dålig prestanda, även om man inte ska spela, så jag rekommenderar ändå en "riktig" processor om datorn ska användas mer än sporadiskt.

Permalänk
Medlem

Nice men lite saker bara.

1) Har för mig att sweclockers och Prisjakt har nära sammanbete så det blir lättare att länka.
Så man slipper ta en bild och gör det lättare för exempelvis mig att klicka och läsa om det.

2)
Era paket ser intressant ut men känns väldigt overkill
Kan vara mitt fel som inte informerar tillräckligt.

Det räcker med en SSD disk eftersom de mesta sparas på servern.
som operativsystem så kommer det bli winXP 32-bit eftersom programvarorna som måste köras har dåligt stöd för windows 7.

Processorn verkar vara väldigt överdriven till en arbetsdator som som mest jobbar med ordbehandlning och surfar lite på nätet

Personen jag ska fixa hade tre vilkor

* Så tyst som möjligt, personen vill knappt höra den.
* DVD spelare
* Liten som möjligt

Era förslag är dock intressanta.

Permalänk
Medlem

Dett är en enkel och helt tyst surf och ordbehandlings dator

Ett annat lite bättre alternativ är att köpa en ASUS Eee Box.

ASUS Eee Box EB1501P - Atom D525

Eee Boxen är tyst och har allt du behöver plus att du får med Windows 7 Home premium och så klarar den också spela filmer i 1080p upplösning.

Visa signatur

CPU: Ryzen 7 3700X MB: X570 Aorus Ultra Mem: Corsair Vengeance RGB Pro 2x16GB DDR4 @ 3200 MHz CL16 GPU: Radeon RX Vega 56 SSD: Corsair Force MP510 960GB Case: FD Meshify C PSU: Corsair RM 750W Display: Acer 35" Predator XZ350CU OS: Win10 Pro

Permalänk
Medlem

mm har tänkt på en Eee Box
kanske ne lösning vad vet jag.

Ditt paket verkar dock vara väldigt intressant intressant.

Läste dock att chassit har en lite dålig fläkt men går att byta ut

Permalänk
Medlem
Skrivet av TheCazz:

Nice men lite saker bara.

1) Har för mig att sweclockers och Prisjakt har nära sammanbete så det blir lättare att länka.
Så man slipper ta en bild och gör det lättare för exempelvis mig att klicka och läsa om det.

problemet ligger i att prisjakt inte kan filtrera bort halvt oseriösa butiker i sina beräkningar vilket gör att det i speciellt billiga paket flyger iväg i pris när man väljer en butik.
ParasiteX paket är ett bra paket

Permalänk
Medlem

Japp det är ett bra paket men måste kanske köpa mig en fläkt att byta ut.

Permalänk
Medlem

Det jag gjord nu var att ta ParasiteX "paket" plus

2 st "Noctua R8 Silent Case Fan 80mm"
1 st "Fan Mate 2, Varvtalsregulator" för att kunna reglera strömstyrkan till fläkten/fläktarna

Permalänk
Medlem

min syster har en ee box den låter verkligen ingenting. ett + är att den har inbyggt "tv kort" så hon kan se på vanlig tv där också. hon har haft problem med att få den perfekta upplösningen på skärmen, när man tar högsta så blir det typ kanter runt osv. testat på två olika skärmar aldrig fått till de perfekt men inte så jätte stort problem

Permalänk
Medlem
Skrivet av TheCazz:

Det jag gjord nu var att ta ParasiteX "paket" plus

2 st "Noctua R8 Silent Case Fan 80mm"
1 st "Fan Mate 2, Varvtalsregulator" för att kunna reglera strömstyrkan till fläkten/fläktarna

Tycks dock bara vara 1 st 80mm fläkt port på det chassiet.

Men känns inte som det paketet jag satte ihopa kommer bli speciellt varmt. SSD genererar itne lika mycket varme som en vanlig hårddisk så det borde räcka med en 80mm fläkt för att ventilera systemet.

Ev kan han kanske slänga i ett bättre moderkort med typ ION grafik ifall han kanske skulle känna för att hooka upp den till en HD TV och kolla film i 1080p upplösning.

Men annars så duger det systemet helt perfekt för surf och ordbehandling och film i standard upplösningar.

Fast om du tänker köra med ION så är det bättre att ta en ASUS Eee Box. ev så kan man byta ut hårdisken om man skulle tycka den låter för mycket mot en SSD. Fast det kostar lite extra iofs..
Synd man inte har tillval att välja SSD istället när man köper den.

Visa signatur

CPU: Ryzen 7 3700X MB: X570 Aorus Ultra Mem: Corsair Vengeance RGB Pro 2x16GB DDR4 @ 3200 MHz CL16 GPU: Radeon RX Vega 56 SSD: Corsair Force MP510 960GB Case: FD Meshify C PSU: Corsair RM 750W Display: Acer 35" Predator XZ350CU OS: Win10 Pro

Permalänk
Medlem

läste på att den har två platser men bara en fläkt är standard

Blir den inte varm så kan man köra med en fläkt och det kommer jag nog att göra trots allt

Att jag skrev två är att jag är osäker på värme av processorn och de andra grejerna men de är som du sa inte så varmt.

tror det kortet och processor räcker.

De har redan en HTPC