Värt med 1366 över 1156 för redigerings dator?

Permalänk
Medlem

Värt med 1366 över 1156 för redigerings dator?

Hej sweC,

jag är nog bland de värsta på att vela, jag kan aldrig bestämma mig, så nu ber jag er om hjälp! Jag ska köpa ny dator att jobba på då min nuvarande inte riktigt orkar med längre. Jag tänkte först slå på stort och köpa i7 950, 12GB ram, GTX460 sli, men efter att ha sett slut notan började jag vela och funderade på om jag ska skaffa ett 1156 system med i7 870, 8 eller 16GB ram och liknande grafiksetup.

Dator ska användas till redigering av bilder och filmer, olika 3D program så som Autodesk Inventor, 3ds MAX, AutoCAD. Men sen kanske det blir en spel installation också, man måste ju spela ibland.

Men nu frågar jag er vad tycker ni är mest värt, om man ser pris kontra prestanda, jag har läst mycket tester och reviews om i7 på 1366 och 1156 och det verkar inte som att det skiljer så jätte mycket mellan i7'orna utan det är CPU'ns klockfrekvens som avgör resultatet.

Så ska jag gå "all the way" när jag ändå kör i7 för att få bästa möjliga prestanda?

PS: Jag tänkte att sandy bridge är efterföljaren till 1156 och att 1156 då kanske kommer försvinna mer och mer medan 1366 lever till Q3-Q4 2011, sant?

Visa signatur

Tofu bud