Permalänk
Medlem

Pyramid 4st 12"

Tjena
Ska kanske köpa ett par 4 12" Pyramid ;or med inbyggda diskanter i lådorna då jag undrar är dom bra är det värt 1700kr för dom ?
Hade tänkt och ha dom inne också vad behöver jag då ?

Annars har ni något tips på några andra ?

Permalänk
Medlem

sök lite på pyramid på google så lär du hitta nått om vad folk tycker om dom. men du behöver en förstärkare och högtalarkabel iaf. har du nån länk till dom där?

Visa signatur

i have a dream...whats your dream?...my dream is to have a dream...

Permalänk
Medlem
Permalänk
Medlem

skulle då aldrig ge 1700 för dessa fulingar

Visa signatur

Det som flöt iland senast.

Permalänk
Medlem

Har ni tips på några andra då ?

Permalänk
Medlem

Som sagt så är pyramid inte mycket att ha, skulle säga att högtalarna kanske är värda 300-400kr.
Har för mej BRL sålde dom där kiten för runt 1000kr back in the day.

Kollade lite snabbt på blocket i dina trakter och hittade på dom här:

Komplett Surround paket | Älvsborg | Blocket

Yamaha, stereo | Skaraborg | Blocket

Högtalare | Jönköping | Blocket

Mvh.

Visa signatur

* Q9550 * X38-Rampage * 2x2048mb * GTX680 *

Permalänk
Hedersmedlem

Om vi säger såhär detta är motsvarande moderna version av det kittet Kit GX-12 MKII - Ljudia - Multimedia Hemelektronik Karaoke PA anläggning DJ utrustning Ljus utrustning det är dessutom troligtvis lite bättre än pyramid var när dem var nya, även om det knappast är något för fin Hifi Sedan så tillkommer en spånskiva, lite trälim, någon snygg färg och ett par gummifötter (resten ingår i paketet) + ca 3-5 timmars arbete och du har ett nytt par sådan lådor för en total kostnad på troligtvis under 2200kr. Då ser dem dessutom inte ut som fan och det ingår filter

Som ett par väsnas med högtalare, utan krav på allt för hög ljudkvalitet utan snara på ljudvolym kan det faktiskt bli ett riktigt kul projekt till pojkrummet Inte direkt komplicerat att bygga heller http://www.ljudia.se/Archive/ProductFiles/933031_SV/Byggbeskr... och det kan ju vara kul att ah gjort det själv

Jag skulle säga att det 2 lådorna i annonsen är värda MAX 3-400kr paret i det skicket och jag skulle inte köpa dem för det heller. I ok skick, alltså åtminstone hyfsat målade, alla element ok samt fungerande delningsfilter så skulle jag kunna sträcka mig till ett värde på ca 6-700 paret men då skall dem vara i perfect condition funktionsmässigt och i alla fall ok utseendemässigt.

Visa signatur

Kontakta mig direkt vid frågor om eller synpunkter på min moderering.
Glöm inte att tala om vilken tråd ditt ärende gäller.
Kontaktvägar: via PM eller via E-post: michaswe@sweclockers.com
Mina System: HePC och Gaming

Permalänk

Du får nog "prutta" ner priser ytterligare, finns mycket trevligare högtalare för samma pengar.

Visa signatur

~ Proud member of Essingeleden Slalom Club ~

Permalänk
Medlem

"1 bas är intryckt men det blir ingen skillnad på ljudet för det ." lol

kör på audio pro diamond istället, skitbra ljud och billigt.

Högtalare Audio pro black Diamond | Blekinge | Blocket

Kör på dom, har haft ett par och de var riktigt grymma till det priset. Ca en miljon gånger snyggare också.

Visa signatur

[Intel i7 4770K] [ GTX 1070] [Asus ROG VI Gene] [Corsair AX860] [Corsair 16GB Vengeance LP] [120GBIntel 520] [Bitfenix Phenom M]

Citera för svar