Sjysst trådlöst tangentbord+mus-set till HTPC/Dator/TV

Permalänk
Medlem

Sjysst trådlöst tangentbord+mus-set till HTPC/Dator/TV

Hej! Beställde precis en sjysst HTPC-burk som ju även ska fungera som min dator med TVn som skärm. Skärmen sitter på ett avstånd på ca 3m liksom var HTPC-burken ska vara och funderar lite på man ska öka kraven lite eftersom avståndet är så långt. Bluetooth kanske är att föredra?

Skriv gärna om ni har några bra sjyssta tips så jag kan sitta i min fåtölj med trådlösa grejer

Visa signatur
Permalänk

Intressant, satt själv precis och funderade på detta. Hoppas det är OK att jag smyger in med något inlägg ibland senare.

Något är säkert, köp INTE Logitech S520, det har jag nu, helt värdelöst. Får ha mottagaren 1m ifrån om inte musen ska börja hoppa. Jag hade någon billigare variant av Logitech tidigare, men var också lika kass. Betalade ändå 500 spänn för detta nu, S520 och då tycker man ju att räckvidden ska vara mer än en meter.

Visa signatur

Gigabyte EX38 DS4 :: Intel Core 2 Duo E8400 3GHz :: Reaper PC8500 2x2GB :: Gigabyte Crossfire ATI Radeon HD4850 :: 1,35TB HDD :: Soundblaster Audigy 2 ZS

Permalänk
Medlem

Ingen som har några tips? Är det bluetooth som gäller eller är det kasst? Läste lite om MX5500 eller nåt i den stilen och folk ska vara nöjda med den men det är som sagt inte bluetooth och jag kanske har missuppfattat allt men bluetooth verkar vara det nya, bättre formatet när det gäller sånt där? IR känns rätt dött?

Visa signatur
Permalänk

Jag köpte keysonics minitangentbord som e blåtandsanslutet. Sämsta skit jag haft! Knapparna är för små. De är plastiga. Lägger man tyngden på t.ex. tab-knappen lite från sidan så kärvar den fast. Musplattan är värdelös, det är en halv sekunds fördröjning vilket är oerhört frustrerande och dessutom är den så väldigt oprecis, muspekaren fladdrar iväg vid små rörelser vilket gör att man måste ställa ner känsligheten mycket -> muspekaren kommer ingenstans.

Fördröjningen kan bero på att det är just blåtandsanlutet för logitechs dinovo edge verkar ha samma problem. jag har inte testat det själv men läst om det. Om det inte hade varit så så skulle jag tipsa om det men eftersom jag inte testat det själv i praktiken så är det ju värt att du testar det hos nån polare eller något.

Visa signatur

Coffeelake - it tastes better