Permalänk
Medlem

Ny speldator - 10k budget

Hejsan sweclockers!:)

Då var det dags att införskaffa sig en ny speldator. då jag inte är så bra på komponenter och liknande
så tänkte jag att ni kanske skulle kunna hjälpa mig lite på den biten. Min kompis gav mig tipset att
åka till Media markt och köpa en dator därifrån men någonting säger mig att det är fel.

Jag vill ha en dator som klarar av nutidens alla spel på en grym grafik och även spel som kommer i framtiden. Efter som att jag är en wow spelare så skulle det va najs om man kunde maxa det också , men jag känner till att det inte krävs så mycket för det, men jag prioriterar de mer krävande spelen efter som att jag spelar dem mer.

Som sagt 10k var budgeten på bara burken. sedan skulle det vara snällt om ni kunde komma med lite skärm tips, 24" ska de vara och 2ms eller mindre om det finns

Tack på förhand !

Permalänk
Keeper of the Bamse
Visa signatur

i7 10770K, NH-D15. 16GB corsair. RTX 3080. 3TB nvme. Samsung G9. Fractal Torrent Compact. Corsair RM850.
Logitech G pro wireless mouse. Logitech TKL915 wireless. Logitech Pro X Wireless.
Macbook pro M1 (16GB, 512GB). HP Reverb G2.
www.bamseclockers.com

Permalänk
Medlem

Här ska du väl ha ett fint paket
- Chassit tog jag pga ett bra pris med bra kylning. Bara att byta om du inte gillar det.
- Nätagg, 650w kraftigt nog för att sätta in ett till 460 i framtiden.
- Mobo, bra kvalitet, snyggt, stöd för SLI. (Kan byta mot ett billigare)
- Processor, nog den bästa processorn för spel, samt mycket prisvärd.
- Minnen, pålitligt märke - Corsair. 4GB (Det optimala). Kan byta ut dem mot ett par dominator t.ex om du inte gillar utseendet.
- HDD, mycket prisvärd och pålitlig med bra kritik.
- SSD, corsair, prisvärd.
- Grafikkort, Nog det mest prisvärda gpu idag.

Säg till om du har andra funderingar så ska jag se till att hjälpa dig

Visa signatur

| Chassi Corsair 350D || PSU Corsair AX760 || Moderkot ASUS MAXIMUS V GENE Z77 ||
| CPU Intel i5 2500K @ 4,0GHz + H100 || GPU ASUS R9 280X || RAM 8GB Vengeance ||
| NAS ReadyNas Ultra 4 + 3TB WD RED || SSD Samsung 840 EVO 250GB || OS Win 8 Pro ||
| Kringutr. DELL U2711 || Qpad 5K || Steelseries QCK || Qpad MK-50 || Sennheiser HD380 Pro || Nikon D3100 ||

Permalänk
Medlem

Dra ned på mobo, dra upp på nätagg
för att få tystare nätagg, bättre (högre) effektivitet samt att (eftersom jag antar att du ska bygga själv) du kan få ett modulärt för några/någon hundring mera.