Permalänk
Medlem

Microfon/ljudkort

Hej, min mick fungerar inte varken i ventrilo eller övrigt, när jag kommer in på ventrilo står det :

Unable to activate DirectSound for selected device.
DirectSoundCaptureCreate failed. HR=DSERR_NODRIVER. No sound driver is available for use

har nyligen rensat och nolltsällt datorn efter virus problem har också laddat hem directX dock är ja inte säker på att den fungerar för ja hittar de inte när ja söker på startmenyn.

Jag har en Dell xps 420 från 2006 cirkus, har somsagt nylingen rensat och nllställt datorn satt något grundprogram har nog försvunnit eftersom det funkade prima innan jag nollställde

Har bytt headset och mick så det är det inge fel på, har sökt efter de senaste drivrutinerna till "ljud video och spelenheter" och jag har de senaste, men inte lyckas lösa problemet!

är väldigt okunnig om datorer så skicka gärna länkar och guida mig
Hjälp tack

Permalänk
Medlem
Permalänk
Medlem

Har du ominstallerat drivrutinerna? Kolla annars efter hårdvarukonflikter dvs att inte flera enheter delar på samma IRQ nummer i enhetshanteraren.

Visa signatur

Core i5 2500K@4Ghz, 8 Gb Kingston Hyper X 1600 DDR3, MSI Z68-GD55, OCZ Vertex 4, Asus GTX670 DC2, Corsair VX 450.
Kyld av Hyper 212 Plus Evo: Corsair SP120 Quiet PWM, 3 Nexus Real Silent 120 mm @ 7V.