Köpråd ang dator i 7000 kr klassen
Hej jag funderar på att köpa en ny dator för ca 7000 och undrar vilka delar som rekomenderas.
Det enda jag hitills bestämt är att jag vill ha en AMD Phenom2 X4 965 3,4GHz Black Edition.
Av vad jag har förstått så presterar den bättre än Intels i samma prisklass?
Sen funderar jag lite angående ram-minnen. Är det bara att köra på 1333 mhz eller är det värt att köpa 1600 istället?
Sen har jag inte heller någon aning alls om vilka grafikkort som är bra, läste någonstans att GTX 460 ska vara riktigt bra? Stämmer det och finns det i såna fall några versioner av det kortet som ni vet är tysta? Finns även skillnader i hur många mb minne dom har. Är det viktigt?
Är även helt öppen för andra förslag än detta.
Ska köpa en kylare till CPUn då det sägs att den man får med processorn låter en del.
Så konfigurationen / sammanfattningen ser alltså ut som följande
CPU: AMD Phenom2 X4 965 3,4GHz Black Edition. . Ca 1500 Kr
Ram-Minne: Åtminstone 4 gb. Är det värt att köra på fler mhz än 1333?
Moderkort: Är det några större skillnader på alla olika som finns?
Grafikkort: Vilket är bäst / prisvärdast i ca 1200 - 1500 kr klassen?
Nätagg: Hur många watt behövs?
OS. Windows 7. Ca 1000 kr
Hårddisk. Helst 500 gb.
Kylning nån chassifläkt och en processorkylare ca 300
Chassi och DVDenhet har jag.
Det är viktigt för mig att datorn är tyst så jag är nog villig att betala nån hundring extra för tystare komponenter.
Jag glömde att säga vad jag ska använda datorn till och svaret är: i stort sett allt. Jag är ingen "spela crysis på högsta-nörd) men jag vill iallafall kunna spela nya spel med rätt bra grafik.
Jag älskar även att multitaska så att datorn är snabb på sånt är ett stort plus, jag gillar att kunna spela spel i ett fönster, unzippa filer i ett annat och surfa i ett tredje (lite extremt men ni förstår nog) utan att datorn blir seg som fan.
Jag läste även att radeon kommer släppa nya kort snart så att dom nuvaranda kanske sjunker i pris också?
Hur framtidssäkra är dom olika socklarna?