Permalänk

3Dmark01 projekt! :)

Tänkte börja lägga upp lite resultat från mitt 3Dmark01 benchande.

Började med att Kinc på Asus var så fruktansvärt hygglig att han skickade ner ett Rampage Extreme vilket i stort sett är den brädan man ska ha för 01. Så Asus ska ha stort tack!!

Sedan gäller det ju att ha en bra cpu, det har jag tyvärr inte nu utan jag får nöja mig med en lagom kass e8500. Tror väll att den ska kunna gå igenom i 5,8-5,9ghz om jag plågar den rejält dock.

Sedan måste man ju ha ett shyst grafikkort, här är det G200 som gäller helt klart.
Inledde med att skaffa ett 280 som jag trodde jag dödade efter en experimentell OCP mod som jag fått hjälp från Crotale med. Senare insåg jag att kortet istället hade en ondsint cbb vid -50C något jag inte alls räknat med då jag startade först vid -70C. Gbglassen har all rätt att vara lite dryg angående detta då han sa att jag skulle testa kortet på luft igen men jag var lat och räknade med att det var dött. Under tiden han jag köpa ett MSI 275 Lightning som är kungen av 01 så det var ju inte helt fel.

Nu när det är tenta vecka har jag ju oceaner av tid så jag tänkte att jag skulle börja leka lite med riggen.
Eftersom 3dmark01 handlar om mycket mer än att bara trycka på start och vänta inledde jag med att testa lite LOD och run order. Då cascaden inte passar 775 än fick det bli såklart bli ln2.

Notera mitt glaciär skydd på potten, eftersom det bildas massa snö på toppen kan den yra runt en del när man häller på ln2. En bit runt armaflex förhindrar det väldigt bra.

Cpun är väldigt snäll då den har cb vid -130C och cbb vid -125. Slipper sitta och muppa mig med min lilla propan brännare helt enkelt.

Att köra nature med massa LOD är riktigt mysigt, ser ut som en oljemålning.

Detta är bästa resultatet jag fick under mitt lilla test, inte särskilt nöjd alls dessvärre.
Grafikkortet gillade inte att bli klockat utan mer spänning, något som inte ville funkar just idag.

Planen är nu att fräsa ut montering så jag kan köra cascaden på cpun och fortsätta testa run order samt lite anda tweaks. Sedan får jag ju såklart jobba vidare på att leta upp en förhoppningsvis bra e8600.

Drömmålet är 120k singel gpu men allt över 110k skulle kännas riktigt gött.

Edit: Måste ju såklart även ge creed till Calathea då han klarar av allt mitt tjöt samt han har bra koll på 01.
Även elmor ska ju ha tack för att han är elmor.

To be continued...

Visa signatur

"If you are really extreme, you never let informed facts or the scientific method hold you back from your journey to the wrong answer." (jayhall0315)
Celeron 352 @ 7822.8mhz 50k Vantage 40k 3Dmark06

Permalänk

ja vill me har en Kaskad :), du vet ingen som har en över?

Visa signatur

PC: i7 980X @ 4ghz | EVGA X58 Classified | 12 GB Corsair Dominator GT 2Ghz CL8 | GTX580 3-WAY SLI | 2,5tb Hdd | Corsair Obsidian 800D| Corsair AX 1200| Dell U3011 30" + 2st Dell 2007| Vantage P55000p+| VattenKylning | The Classified-X V2.5! |
Lek: 2600K ES (X54) och några olika 1155 brädor
Foto:Nikon D3s, 85/1.4, 50/1.4, 35/1.4, 24-70/2.8, SB-900

Permalänk
Entusiast

Blossa och gbglassen har haft annonser ute för inte så länge sedan. Kolla med dem, men tänk på att kaskader är stora, tunga och dyra

Permalänk

Sådär, efter att har kört igenom 3dmar01 några tusen gånger nu har jag äntligen en run order som jag tror ska funka skapligt. Eftersom jag är så snäll skriver jag ut den här.

LH-DH-LL-DL-CH-N-CL
CL ska ju sedan köras ett antal gånger då det kan diffa mycket på den.

Visa signatur

"If you are really extreme, you never let informed facts or the scientific method hold you back from your journey to the wrong answer." (jayhall0315)
Celeron 352 @ 7822.8mhz 50k Vantage 40k 3Dmark06

Permalänk

Snyggt! Lyckat till med benchade.

Visa signatur

"The flames of freedom. How lovely. How just. Ahh, my precious anarchy.."

Permalänk
Medlem

ska väl erkänna att jag inte fattar så mkt men fett verkar det, blir nästan sugen på att lära mig själv!

Permalänk

Tackar,
Sitter och lurar vidare med tweaks, vissa saker för SuperPi 32m har visat sig lämpade.

Hinner nog inte köra hela riggen under ln2 än på ett tag, kanske testa mitt 280 nu när jag har tagit loss IC kretsen som mäter temperatur. Ska tillåta lägre temp enligt säkra källor.

Nästa helg blir det dock resultat kan jag lova, Marcus vågar sig ner då och jag är ganska övertygad om att det kommer bli bra resultat.

Ni som gillar äldre benchmarks måste ju förövrigt spana in detta: MadOnion Nostalgia Festival

Visa signatur

"If you are really extreme, you never let informed facts or the scientific method hold you back from your journey to the wrong answer." (jayhall0315)
Celeron 352 @ 7822.8mhz 50k Vantage 40k 3Dmark06