Permalänk

Ny låda

Tjenare!
Vet att det redan finns ett antal sånna här trådar men jag behöver också lite hjälp. Jag ska spela på datan, och slöa på internet bara.

Vill att gärna att datorn ska ligga runt 10 - 11k. har även tänkt att köra sli lite senare.

Det har jag slängt ihop:

hårddisk:
1TB Samsung Spinpoint F3 HD103SJ - Inet.se

Låda:
Cooler Master 690 II Advanced - Inet.se

Grafikkort:
http://www.inet.se/artikel/5408902/gigabyte-geforce-gtx-460-1...

Processor:
Intel Core i5 760, 2.8GHz - Inet.se

CPU-kylare:
Corsair Cooling Hydro H50 CPU-kylare - Inet.se

Interminne:
Corsair 4GB (2x2048MB) XMS2 - Inet.se

Moderkort:
Gigabyte GA-890GPA-UD3H - Inet.se

Nättagg:
Corsair HX 750W 80+ - Inet.se

Dvd:
Samsung SH-S223C 22X DL Svart - Inet.se

Annat:
Windows 7 Home Premium 64-bit Engelsk OEM - Inet.se
Fraktfritt Sweclockers vid köp över 500kr - Inet.se
Byggnation av dator med valfria delar - Inet.se

Totalt: 10.351 kr

något jag borde ändra, elr lägga till?
ksk ett bättre grafikkort?

Permalänk

minnena passar inte

EDIT: billigare och passar Corsair 4GB (2x2GB) Value Select DDR3 1333MHz - Inet.se

Permalänk

ser bra ut, dock ett par saker som skulle vara bra att ändra enligt mig.
byt ut ram minne, det du har är otroligt sega ddr2 minnen, men ditt moderkort har stöd för ddr3 och det borde du verkligen köra på.
Corsair 4GB (2x2048MB) 1600MHz XMS3 - Inet.se är utmärkta minnen i samma prisklass.
Nätagget är lite overkill, även om du ska köra SLI senare så räcker hx650 gott och väl eftersom corsair har väldigt bra nätagg.
även värt att tänka på är ju att AMD har släpppt nya kort i den prisklassen denna veckan, vet inte riktigt hur 6850 står sig men 6870 är väldigt bra om du ska köra med flera gpu's i framtiden.
vattenkylning är väl lite overkill om du nu inte planerar att överklocka rejält, vilket du inte nämnt så det vet jag inte.
Cooler Master Hyper 212 Plus - Inet.se är iaf en riktigt bra kylare, även för lite lätt överklockning.

Visa signatur

i7-870 | MSI P55-GD65 | 8gb DDR3 Ram 1600Mhz | Intel X25-m 80GB SSD/Samsung Spinpoint F3 1TB | 2x 6870| Cooler Master 690 II Advanced | Corsair HX 650W | LGW2363D 120hz

Permalänk

Mitt-i-natten-svammel:
Moderkortet du har valt har en AM3-socket och är till för AMD-processorer medan du har valt en Intel-processor (med en LGA1156-socket), den nuvarande kombinationen kommer inte fungera och du är tvungen att välja mellan antingen AMD eller Intel. Jag kan tyvärr inte ge dig några tips på en bra Intel-bräda men se till att den har stöd för SLI (som du planerade att köra i framtiden). Det nuvarande moderkortet har endast stöd för CrossFire vilket är AMDs motsvarighet till SLI och kräver två ATI(AMD)-grafikkort. Kändes viktigt att påpeka eftersom de två före mig missade detta.

Den kan eventuellt finnas fler fel i det du har satt ihop men det lämnar jag till proffsen eftersom det är just mitt i natten.

Permalänk

lyckades på nåt sätt missa detta, kör på MSI P55A-G55 KAMPANJ! - Inet.se och behåll processorn

Visa signatur

i7-870 | MSI P55-GD65 | 8gb DDR3 Ram 1600Mhz | Intel X25-m 80GB SSD/Samsung Spinpoint F3 1TB | 2x 6870| Cooler Master 690 II Advanced | Corsair HX 650W | LGW2363D 120hz

Permalänk
Permalänk
Medlem

Hah vilken dum fråga!!! Den kommer klara black ops som smöör.