Permalänk

Ny dator för max 8000kr

Hej,

Jag tänkte köpa en ny dator och har satt 8000kr som tak för datorn. Jag har satt ihop följande på INET

Funderade mest ifall det är något ni skulle ha ändra eller helt enkelt gjort en helt annan dator! Måste inte vara just en AMD, det viktiga är så mycket prestanda som möjligt samtidigt som den ska vara relativt tyst!

Permalänk
Hedersmedlem

955 och 965 är typ samma förutom multipel (bara att göra en pytte oc för att få samma prestanda), så 955 isf.

du ska inte ta tripple channel paket utan dual!

agget är starkare än vad som behövs men kanske funkar crossfire hd6870 på 650W?

köp en kylare till prollen då stock suger och låter som en jumbojet, t.ex. CM hyper 212 + gentle typhoon 1450 (billigt, men kolla att det går in i chassit). kylpastan kan du skippa om du köper en kylare från noctua (får med bra pasta).

chassit har jag inte byggt i men skulle nog föredra ett lian li lancool k56 framför det t.ex. R2 är ju ett prisvärt chassi som går att få relativt tyst annars.

Permalänk

Tack för svaret! Vad menar du med "du ska inte ta tripple channel paket utan dual!"?

Permalänk
Medlem

du ska ha 2x eller 4x elr 8x minnen osv, par av 2 och inte 3

4Gb räcker btw

Permalänk
Hedersmedlem