Permalänk
Medlem

Gamingdator (13k), tips etc.

Nu är det dags för mig att slänga ut min laptop och istället tänkte jag införskaffa mig en gamingdator så att man kan geeka lite när man inte pluggar Jag har drygt 13 000 att kunna lägga ut på själva datorn, och runt 2500-3000 för en skärm. Datorn ska helst vara en framtidssäker dator, iaf ett par år framöver. Maxbudget: ~17 000 kr

Satte ihop det här systemet

Först och främst, vad tycker ni? Vad borde ändras? Notera att jag är över maxbudgeten så inga tillägg av dyrare produkter. Lite frågor (nedanför) som jag gärna vill ha besvarade, om möjligt

1. Moderkortet Asus Sabertooth X58 är ganska nytt i Sverige. Ser det inte lite väl trångt ut mellan PCI-E-platserna om man ska köra SLI med två Gigabyte GeForce GTX 460? Tänkte främst på ifall kylningen blir "kvävd" just för att de sitter nära varandra och varje grafikkort har två fläktar. BILDLÄNK

2. Har läst en massa recensioner om moderkortet Asrock X58 Extreme III, bl.a. att dess inbyggda ljudkort ska vara otroligt dåligt (tilloch med knaster har upplevts). Eftersom många inte skaffat Asus Sabertooth X58 i Sverige ännu kan det bli lite svårt att jämföra (finns knappt några omdömen). Någon som vet något om ljudet hos Asus Sabertooth X58? Är det i samma (skit)klass som Asrock, eller bättre? Nedanför ser ni ljudkortsspecifikationerna för de båda moderkorten.

Asus Sabertooth X58
Realtek® ALC892 8-Channel High Definition Audio CODEC
ASUS Noise Filter
Supports 192khz/24bit BD Lossless Sound
Supports Jack-Detection, Multi-Streaming, Front Panel Jack-Retasking
Optical S/PDIF Out port at back I/O

Asrock X58 Extreme III
Audio - 7.1 CH HD Audio with Content Protection
DAC with 110dB dynamic range (VIA® VT2020 Audio Codec)
Premium Blu-ray audio support
Supports THX TruStudio Pro™

3. Skärmen Samsung TFT 22" 2233RZ 120Hz är speciellt utvecklat för Windows Vista och "anpassat" för det OS:et enligt Samsung.com. Jag fann inga drivrutiner för Windows 7 och då jag tänkt använda mig av Windows 7 Home Prem, undrar jag hur jag ska få skärmen att fungera med det OS:et.

4. Återigen en fråga om skärmen. Flera ATI-användare har haft Hz-problem tillsammans med Samsung-skärmen, bl.a. att de inte uppnår 100 Hz med ATI-drivrutinerna, utan blir tvungna att köra med ett annat program ex. PowerStrip. Kommer skärmen strula med Nvidia-korten må tro?

5. Jag har inga planer på att klocka min processor, men ändå vill jag införskaffa en annan CPU-fläkt (Arctic Cooling Freezer 7 Pro rev.2) än originalet som följer med processorn. Är det nödvändigt att skaffa en annan CPU-fläkt, eller är det bara nödvändigt vid klockning?

7. Finns det färre drivrutiner för Windows 7 (64-bit) jämfört med Windows 7 (32-bit)-varianten? Vilken bit-version är att rekommendera?

Visa signatur

hoho sommar 07!

Permalänk
Medlem

Köp ett 470 istället och uppgradera senare, det är mycket mer uppgraderingsbart om du köper ett extra senare.

Visa signatur

AMD 7800X3D | EK-AIO 360 | MSI B650 | Corsair 32GB | MSI RTX 4070 Ti 12GB
Define R6 | Corsair RM1000X | Samsung 980 M.2 1TB | Svive Pyx 34C401 34"
Beyerdynamic DT 770 Pro | Logitech G Pro | Razer Huntsman V2 TKL Optical

Permalänk
Medlem

Det är väl ändå inte så stor skillnad mellan dem eller? Tbh, hellre att jag kör SLI än att köra med 470 en stund innan jag köper till ett till.

Visa signatur

hoho sommar 07!

Permalänk
Medlem

Hoho, lite pigga människor som har lite åsikter?

Visa signatur

hoho sommar 07!

Permalänk
Medlem
Skrivet av eiNkaz:

Asrock X58 Extreme III

Fail på ASRock-kortet bara för att det har en fläkt på moderkortet helt i onödan. Sen är nog inte VIA-ljudchippet någon höjdare heller.

Visa signatur

Main Core i9-9900k | NH-D15 | ROG STRIX Z390-F | 16GB DDR4 3200 MHz LPX | STRIX 2080 Ti GAMING OC | Samsung 970 EVO 1TB + Toshiba XG5 256GB | RM650X | R5 Blackout
HTPC/Barndator: Core i5-8400 | ASUS PRIME B360M-A | 16GB DDR4 2666 MHz | STRIX GTX 1070 OC | 2 x Toshiba XG5 256GB
Extradator: Core i7 870 | ASRock H55M-LE | 8GB 1600 MHz | Intel 320 120GB | HD6950 2GB | VX 550W

Permalänk
Medlem

7. Det är väl så att 32-bits versionen bara kan nyttja 4gb ram? Så ifall du skall ha 6gb så är väl 64-bit att föredra.

Permalänk
Medlem
Skrivet av TUBBEN:

7. Det är väl så att 32-bits versionen bara kan nyttja 4gb ram? Så ifall du skall ha 6gb så är väl 64-bit att föredra.

32-bits versioner stödjer bara 3 GB RAM.

Visa signatur

AMD 7800X3D | EK-AIO 360 | MSI B650 | Corsair 32GB | MSI RTX 4070 Ti 12GB
Define R6 | Corsair RM1000X | Samsung 980 M.2 1TB | Svive Pyx 34C401 34"
Beyerdynamic DT 770 Pro | Logitech G Pro | Razer Huntsman V2 TKL Optical