Nytt datorpaket, maxbudget 10k, hjälp mig att få den så tyst som möjligt!

Permalänk
Medlem

Nytt datorpaket, maxbudget 10k, hjälp mig att få den så tyst som möjligt!

Hej! Äntligen dags att bygga ihop ett nytt paket, men behöver er hjälp med att få den så tyst som möjligt, datorn kommer i princip bara att användas till spel och maxbudgeten är som syns i topic 10.000:-

Det här är vad jag har fått ihop:

Vad jag förstått är CPU-fläkten ofta en bov när det gäller ljud sa la till den jag hittade med lägst ljudnivå? Vore trevligt och moderkort / PSU ger möjlighet för CF / SLI senare.

Tack!

Permalänk
Medlem

Spontant så borde du slänga in en SSD att ha OS på. Eftersom den inte är mekanisk så har du inga rörliga delar och därmed blir den ljudlös. Dyrare men tystare och snabbare. Behöver du extra lagring för film eller nåt så kan du köpa 5400 rpm hårddiskar på typ 1.5+ gig för en 500kr.

Edit: du får även tänka på att burken inte får bli för varm, speciellt med tanke på att R3 är ljudisolerat och toppen + sidan är HELT isolerade om du inte väljer att montera dit extra fläktar. Skulle nästan slänga in en till Silent 120mm fan från Fractal i fronten så du har 2 fram och 1 bak.

tillägg