Permalänk
Medlem

Datornybörjare behöver hjälp!

Hej!

Min Acer Aspire 5930g Komplett.se - Acer Aspire 5930G 15.4" WXGA har varit riktigt trög under en lång period. Jag har inte brytt mig/orkat göra något åt det tills nu eftersom jag har tänkt börja spela Fallout New Vegas.

Jag installerade om windows i förrgår och formaterade alla hårddiskar. Igår installerade jag Fallout New Vegas och sklle börja spela men det var heelt omöjligt att lira. Det hackade sjukt mycket, kunde inte röra mig i spelet där det fanns NPCs för att spelet bara hängde sig. Provade att sätta grafiken på lägsta men det gav inget resultat.
Grejjen är att jag spelade Fallout 3 på samma dator när den var ny och det funkade utan några problem alls... Vad jag har förstått borde min dator klara av även New Vegas fin fint!

Vad kan jag göra mer än installera om windows och formatera för att få tillbaka datan till dess ursprungliga skick? Är det möjligt att jag har fått något sorts virus som har förstört datan totales så att det inte går att fixa det? Hjälp!:)

PS: Läs rubriken; datornybörjare! Om du har tänkt hjälpa mig med någon sorts förklaring så gör det gärna ganska utförligt, ungefär som du hade förklarat för en 7 åring.

Permalänk
Medlem

Se till att du uppdaterar alla drivrutiner eftersom win ofta inte automatiskt installerar det senaste. Sedan är det ju faktiskt en laptop också och är inte byggd att klara grafiktunga spel. Har du spelat några hyfsat krävande spel på den innan?

Permalänk
Medlem

Börja med att ladda ner drivrutiner.
Drivers - Download NVIDIA Drivers

Visa signatur

i7-6700K | MSI Z170A | MSI 1080 8GB | 16GB Kingston HyperX | Intel 600P 256GB | Samsung EVO Basic 840 250GB x2 raid 0 | Corsair RM 750W | 3 x Dell U2414H

Permalänk
Medlem

För det första är det ingen höjdardator att spela på. Har själv haft precis den där modellen. Du ska inte räkna med att spela nya spel med så bra flyt. Den dög i CS 1.6 åt mig, men inte så mycket mer. Har sålt den nu.

Efter formateringen installerade du alla drivrutiner korrekt till chipset, grafikkort, lan och ljudkort? Kör du Vista som följde med datorn eller har du varit smart och dragit in Windows 7 på den istället?

Visa signatur

Skrivet med hjälp av Better SweClockers
PC: Ryzen 9 5900X | RTX 3080 12GB | G.Skill Trident Z Neo 64GB 3600MHz CL16 | Kingston Renegade 2TB NVMe SSD, PNY XLR8 2x2TB NVMe SSD, Seagate FireCuda 120 4TB SATA (total 10TB SSD) | Synology DS920+ w/20GB RAM SHR 48TB
Skärmar: Acer Predator XB323UGX 32" 270Hz 1440p, Asus PG349Q 34" 120Hz 1440p UW, Asus PG279Q 27"
Foto
: Canon 80D & 60D + Canon 17-55/2.8 IS, Canon 10-22, Canon 70-200/2.8L IS II, Canon 100/2.8L IS Macro

Permalänk
Medlem

Jag har en q6600 @ 3ghz och ett hd5870.

Hade inga problem i fallout 3, men hackar som fanken i Fallout new vegas när det blir lite för mkt Npc.

tror att det kommer att komma en patch för att ordna optimeringen av spelet.

Mitt råd: Vänta på patchen innan du blåser hela din dator.

Visa signatur

magisk 486'a, 3dfx 2mb i sli, 38" crt med överliggande lysrör, 2 floppy, 100 mb hdd ide.

Permalänk
Medlem

han hade precis blåst datorn ju

Visa signatur

Dator : GPU: Asus RTX3090 ROG Strix |CPU: AMD Ryzen 7 7800X3D |
| RAM: Kingston Fury 32GB 6000MHz | Hifiman HE-500 | Musical Fidelity M1HPAP |

Permalänk
Avstängd

Öppna datorn och rengör fläkten och kylflänsen. Mest troligt så blir den överhettad när du spelar.

Visa signatur

HAF 932. - OCZ Modxstream-Pro 600W. - Asus P5Q Deluxe. - Q9650 @ 4.0 GHz. - Corsair H50. - Kingston hyperX PC8500 4x2 Gb. @ 1068 Mhz. - HD4890 1Gb. Scythe Musashi VGA cooler. - Intel X25-M G2. - Windows 7 64 bit. - Logitech G15, G9x, Z5500. - Samsung T220.

Permalänk
Medlem

Jag förstår att min dator inte är optimal för att lira nya spel på men som jag skrev så fungerade fallout 3 utan problem och new vegas har väl ungefär samma krav på datan? Och #5 jag menar inte att det hackar lite ibland, jag kunde inte ens komma förbi första bitan där man ska skapa sin karaktär utan att det hackade sönder (lägsta grafiken inställd), och där är det alltså EN NPC! Kom igen, så kass är inte min dator? Jag tror att det är nått fel på min data som är kvar fastän att jag installerade om alting precis? Är det möjligt? Kan man ha nått sorts problem i datan som inte försvinnert när man formar?

Okej drivrutiner - Hur vet jag vilka jag ska ladda ner?:) Hur vet jag vilket grafikkort, ljudkort osv jag har på min data? Som sagt, datornygörjare!