Permalänk
Medlem

En fråga om meny (css)

Jag har någonstans läst att man kan göra en typ av import från sin css till alla sina undersidor. Jag har en filmsida och när jag vill ändra menyn så gör jag det nu på alla sidor, vilket tar ett halv år. Jag är inte så haj på detta och skulle behöva nåt tips så jag inte behöver byta menyn på alla sidor, någon som har någon bra idé hur jag ska lösa detta?

Jätte tacksam för svar

Permalänk
Medlem

<link rel="stylesheet" type="text/css" href="dincssfil.css"/>

Lägg in den i <head> på varje sida som du vill ska använda din css.
Du måste givetvis först göra en css som innehåller all information om hur din meny ska se ut.

Visa signatur

Intel i9 9900k | Z390 Designare | RX580 8GB | 64GB RAM
M.2 SSD: 1TB Windows för spel & 500GB Mac OS för övrigt

Ikea Fredde | Arozzi Mezzo V2 Fabric | 4K 40" Philips
Logitech G203, G213 & Z333 + MacBook Pro 15" Retina

Permalänk
Medlem

Hmm ja kanske förklarade lite dåligt. Alltså jag menar inte utseendet på menyn utan alla länkarna som ligger i menyn. Om jag ex har Action, Komedi,bla bla i menyn så vill jag inte behöva byta på alla undersidor om jag ska lägga till ex drama. Jag kanske fattar fel nu, GUD så svårt det ska vara

Permalänk
Medlem

Aha då förstår jag vad du menar men känner tyvärr inte till hur man kan göra det, även jag skulle vara intresserad av att veta faktiskt.

Hur många undersidor har du?
- Det borde ju gå ganska snabbt att göra färdigt menyn på en sida sen copy/paste på undersidorna.

Gör du sidan själv i HTML?

Visa signatur

Intel i9 9900k | Z390 Designare | RX580 8GB | 64GB RAM
M.2 SSD: 1TB Windows för spel & 500GB Mac OS för övrigt

Ikea Fredde | Arozzi Mezzo V2 Fabric | 4K 40" Philips
Logitech G203, G213 & Z333 + MacBook Pro 15" Retina

Permalänk
Medlem

Haha okej då e vi två då Just nu har jag väl typ 100 st, en till varje film och fler ska det ju bli. Blir jädra jobbigt om man ska byta på alla. Menyn är ganska lång också, gör i Xhtml. Jag lägger till typ minst 5 undersidor varje vecka så ska ja byta meny om ett halv år så tar det väl en vecka haha...

Permalänk
Medlem

Okey, ja det kan ju bli en del arbete.
Men lägger du in varje ny film i menyn?
- Du skulle kunna ha en undersida för varje kategori som i sig länkar till alla filmer inom den kategorin.
Sen gör du en "tom" mallsida som bara innehåller designen, länkar och de bilder du vill ha med på alla filmsidor, oavsett film.
Använd den mallen för varje ny film och lägg in en info/bilder, sen länkar du till den från undersidan som innehåller länkar till dina filmer.

Egentligen borde du använda dig av php och en databas men jag är själv inte alls insatt i det så kan inte hjälpa till så mycket där.
Du har inte funderat över att använda ett CMS istället?
Då slipper du tänka så mycket och kan bara lägga in de nya filmerna.

Menyn behöver du bara göra en gång och uppdatera med nya länkar om det behövs.

Givetvis är det ju bara ett alternativ om inte en anledning till att du håller på med webbsidan är för att knacka HTML.

Har du länk till sidan förresten?

Visa signatur

Intel i9 9900k | Z390 Designare | RX580 8GB | 64GB RAM
M.2 SSD: 1TB Windows för spel & 500GB Mac OS för övrigt

Ikea Fredde | Arozzi Mezzo V2 Fabric | 4K 40" Philips
Logitech G203, G213 & Z333 + MacBook Pro 15" Retina

Permalänk
Medlem

Gud så dum ja e, ja glömde skriva länken Asters- Din film sida

Nej jag lägger inte in varje film men en ny undersida blir det ju till varje sida, jag har ju en mall ja skriver in filmerna i men om ja ska ändra eller ta bort något i meny så måste ja ju göra det på varje sida...?

Kolla sidan så kanske det blir lättare, ja e värdelös på att förklara sånt här med

Permalänk
Medlem

Använd någon form av serverspråk, till exempel PHP (specifikt include).

Permalänk
Medlem

Du kan ju göra en template av sidan i dreamweaver

Permalänk
Medlem

Jag skulle gå på den linje You tipsar om, om du har möjlighet att köra php på din server. Det går snabbt att sedan använda sök och ersätt i dina filer (går tex att göra med Dreamweaver på en hel site eller Notepad++ på multipla filer).

1. Skapa ett nytt dokument med exempelvis Notepad av din markup inom menyn (nedan) som du döper till menu.php

2. Sök på detta (med valfritt program som hanterar multipla filer med funktionen Sök & Ersätt):

<DIV id="menu"> <ul> <li><a href=""><h2>Hem</h2></a> <ul> <li><a href="index.html">Startsidan</a></li> <li><a href="sok.html">Sök filmer</a></li> <li><a href="filmxtra.html">FilmXtra</a></li> <li><a href="nyheter.html">Filmnyheter</a></li> <li><a href="skade.html">Skådespelare</a></li> <li><a href="reg.html">Regissörer</a></li> <li><a href="alla.html">Våra filmer A-Ö</a></li> </ul> </ul> <ul> <li><a href=""><h2>Action</h2></a> <ul> <li><a href="action.html">Filmer</a></li> <li><a href="seriera.html">Serier</a></li> </ul> </li> </ul> <ul> <li><a href=""><h2>Drama</h2></a> <ul> <li><a href="dram.html">Drama</a></li> <li><a href="serierd.html">Serier</a></li> </ul> </li> </ul> <ul> <li><a href=""><h2>Komedi</h2></a> <ul> <li><a href="komedi.html">Filmer</a></li> <li><a href="serierk.html">Serier</a></li> </ul> </li> </ul> <ul> <li><a href=""><h2>Övriga</h2></a> <ul> <li><a href="rysare.html">Rysare</a></li> <li><a href="thriller.html">Thriller</a></li> <li><a href="ovriga.html">Övriga kategorier</a></li> <li><a href="ovrigaserier.html">Övriga serier</a></li> </ul> </li> </ul> <ul> <li><a href=""><h2>Annat</h2></a> <ul> <li><a href="om.html">Om Aster´s</a></li> <li><a href="tavlingar.html">Tävlingar</a></li> <li><a href="http://filmbloggen.asters.se">Bloggen</a></li> <li><a href="http://asters.forum24.se">Forum</a></li> <li><a href="lankar.html">Länkar</a></li> <li><a href="ovrigt.html">Övrigt</a></li> </ul> </li> </ul> </DIV>

3. Ersätt din meny med detta (notera att sökvägen måste stämma till menu.php):

<?php include('menu.php'); ?>

Detta gör att du kan ändra din meny i en fil istället för 100.

Visa signatur

i7 920 | 12GB DDR3 | GTX 480 | GA-X58A-UD7 | 160GB SSD X25-M G2 | 1TB F3 HD103SJ | W7 64-bit | Mac Mini
Webb: bluekitestudios.com