Permalänk

Speldator för runt 9k

Tja, har funderat på en ny dator eftersom min börjar ha några år på nacken. Undrar nu ifall detta paket funkar samt ifall det finns nå att byta ut? Skulle inte vilja lägga mig över 9k helst. Ifall det skulle behövas en 1000kr till att uppgradera nånting skulle jag kunna ta bort hårddisken eftersom jag har en 250gb från denna dator. Har även en DvD/CD läsare så behöver ingen sån.

http://data.fuskbugg.se/dipdip/_____Dator.jpg

Sen så undrar jag även om det är stor skillnad på i7 och i5an, har hört att i5an ska vara bättre för spel medans i7an ska vara bättre för redigering etc, stämmer det samt är det stor skillnad på dem båda?

Permalänk
Moderator

Moderkortet du tagit är för AMD-socket AM3, processorn är en intel i5 1156. (Det är dessutom en Crossfire-bräda.)

För spel så presterar i5 lika bra eller bättre så det är bättre att spara lite pengar till grafikkort än att byta till i7

Är SLI intressant så bör du (förutom att byta moderkortet givetvis) byta till en 750W PSU.

Fraktfritt Sweclockers vid köp över 500kr - Inet.se

Visa signatur

*-<|:C-<-<

Nytt namn, samma bismak.

Permalänk

Okej, tack för ett snabbt svar, har lite dålig koll på moderkorten, men hittar nog något runt samma pris. SLI blire nog inte, har inte råd till det om det inte finns något grafikkort som presterar bättre än 470in i SLI för samma pris.

Permalänk
Moderator

Med SLI tänkte jag i framtiden alltså, bara att se till att moderkortet och psu ger möjligheten att lägga till ett grafikkort en annan gång

Visa signatur

*-<|:C-<-<

Nytt namn, samma bismak.

Permalänk
Medlem

Om du kan tänka dig att betala ca 500kr extra så får du en betydligt bättre dator med Geforce 460 i SLI.

Som du ser i testet så är 2st 460 betydligt bättre än ett 470.
http://www.sweclockers.com/recension/12470-grafikkort-hosten-...

Annars så kan du satsa på en SLI ready rigg med ett Geforce 470, då är det bara att köpa ett till senare om du vill.