Här har ni ett bra köpråd! [Humor]
Kollade lite på blocket idag och såg denna annons!
Tjena, Ska nu sälja en av mina två närmast identiska datorer (flyttar in med min flickvän).
Eftersom jag gärna vill ha pengarna snabbt, då inköp av massa dyra möbler är på gång, så säljer jag den till ett korkat lågt pris.
Hårddisk: 1.5 TB 7200rpm/32mb cache Seagate.
Processor: AMD Phenom II 555 (3.2ghz) Överklockad till 4.0 ghz.
Moderkort: ASUS M4A87TD
NB-CPU Överklockad till 2800mhz.
Minne: Kingston DDR3 4gb - Överklockad till 1800 mhz.
Grafikkort: XFX Radeon 4850 - Överklockad till 750/1100mhz.
Chassi/Fläktar/cpukylare: Fractal Design R3, Fractal silent series, Noctua NH-D14.
Alla delar har blivit proffsklockade och presterar tokigt bra i alla former av test.
Processesorn är oslagbar i de flesta spel, går ej att med pengar köpa bättre.
Grafikkortet presterar bättre än vanliga 5850, eller Dubbla 4870. (tack vare bla moderkortet och cpu).
Moderkortet är riktigt grymt, då det har tom inbyggt SSD vilket gör att datorn startar upp på bara några få sekunder.
Den är dessutom riktigt tyst då jag lagt ner mycket pengar på att köpa nya dampmattor/bättre/tystare fläktar och cpu kylare för ett par tusen kronor.
Självklart ingår det bästa operativsystemet Windows 7 Ultimate (Orginal).
Maila mig gärna med frågor rörande allt ni kan tänkas undra, vad som är garanterat är att den är extremt stabil och kall. Vid surf/filmtittande etc är den närmast ljudlös.
Pris: 7950kronor
Fixade en identisk dator på prisjakt (men med bättre grafikkort, och den kostade knappt 6000) Visserligen ingår inte OS, men är tveksam att det är original som följer med
Är den nån mer än jag som känner mig sjukt taggad på att köpa ett 4850 som presterar bättre än 2 x 4870 tack vara moderkortet och processorn!
EDIT: Tycker vi gör som anemic!
Vi borde alla skicka ett mail och börja buda som galna över varann! Sen så när den har kommit upp i typ 15k så drar vi oss alla ur *haha*
Har startat med "några hundra över utroppspris"!