Hur fortsätter jag "recovery media creation"? (HP Pavilion)

Permalänk

Hur fortsätter jag "recovery media creation"? (HP Pavilion)

Hej! Jag har precis köpt en HP Pavilion dv6-3011so och fick höra att jag skulle skapa återställningsskivor så fort jag installerat Windows. Sagt och gjort startade jag upp Recovery Manager och satte igång. Jag läste i manualen som kom med datorn att man kan avsluta skapandet av återställningsskivor innan processen är över, och att nästa gång man startar Recovery Manager ska man då bli tillsagd att fortsätta skapandet av skivor.

Eftersom det började bli sent och jag märkte att det verkade ta sin tid bestämde jag mig för att fortsätta dagen därpå (i dag). Jag hade precis gjort klart skiva 2 av 6. I dag när jag startade datorn och öppnade Recovery Manager hände ingenting. Datorn sa inte till mig att fortsätta med det jag påbörjat.

Vad ska jag göra? Ska jag trycka på "recovery media creation" igen? Det känns som att datorn bara kommer att börja beräkna hur många skivor som går åt, igen. Eller börjar den beräkna detta utifrån min avbrutna process i går? Det vill säga: kommer den att säga att det går åt 4 skivor (eftersom jag hade gjort 2 av 6)? Jag vågar inte trycka på "recovery media creation", efetrsom jag inte vill förstöra något som inte går att göra igen senare. Om ni förstår. Hoppas att någon förstår vad jag menar, haha.

Tacksam för hjälp!

Permalänk

På den senaste HP som syrran köpte kunde man bara skapa skivorna EN gång stod det.
Med detta i åtanke tycker jag att du stall starta programmet och se att troligast fortsätter det på nästa (3'dje) skiva.

Visa signatur

Windows 10 Pro x64 | inwin A1 Plus White | AMD Ryzen 9 3900X | Asus ROG Strix X570-I Gaming | Corsair 3600MHz 16GB | Sapphire Radeon RX 5700XT | Samsung SSD M.2. 960 Pro. 1TB | LG 4K OLED55C9PLA

Permalänk

Tack, det funkade!