skulle det kunna vara pg a grafikkortet :/?
Hallå, jag har en 3 år gammal data (fabrik data) med 2gb ram, intel quad core processor (2.40ghz) g31t-m2 eller m3 moderkort (inte hundra:p) köpte även ett radeon 5770 1gb Hd grafikkort till datan för ca 6 månader sen allt har funkat utmärkt tills julafton då den började hacka upp sig när ja lirade css så startade datan om sig själv. När jag loggade in igen så dröjde de endast 5-10 min innan jag blev tvungen att stänga av pg a hacket ( den hängde sig själv ) den tredje gången jag gick in för spela fick jag en blue screen som var uppe i knappt 0,5 sec innan datan stängde av sig.
Nu när jag försöker starta datan så får ja välja mellan 2 alternativ antingen start windowsreperation eller något liknande och starta windows normalt. När jag tar starta windows normalt så får jag en bluescreen precis innan windows startas om ni förstår vad ja menar (innan man ska välja inlogg)Denna bluescreenen är inte ens uppe i en hundradels sec.
När jag tar det andra alternativet så börjar den ladda och står att det kommer ta ett par minuter, efter ett par minuter så kommer det upp att hårddisken har något fel och kommer ta ca en timma och när det är klart så står det att om felet är klart så borde windows starta normalt.
Fast när ja väl startar om datan då så kommer ja till samma ställe som i början då ja får 2 alternativ jag testar ta windows normalt och då funkar datan i ca 10 minuter igen innan den börjar hacka upp sig igen :/ Vad tror ni orsaken till detta är?
har windows 7 btw
Om det är något jag har skrivit som ni inte förstår snälla skriv vet inte heller om detta är rätt tråd men tänkte att detta kan bero på Grafikkortet så men snälla nån som tro sig kunna hjälpa mig :)?