Ändra pci-slotten från x8 till x16

Permalänk
Medlem

Ändra pci-slotten från x8 till x16

Hej, Har nyligen köpt ett HD 6970 och är mer än nöjd med prestandan. När jag öppnar Catalyst Control Center ser jag under information om maskinvara att "Maxinställning för buss - PCI-Express 2.0 x8". Jag har ett "creative sound blaster x-fi titanium fatal1ty pro" i min andra PCI-Express slot. Moderkortet är ett Asus M4A78T-E och ska enligt Asus hemsida ha 2st PCI-Express x16 slots.

Mitt problem att jag inte vet hur jag ändrar en slot från x8 till x16.

All hjälp tas emot med glädje!

Visa signatur

Karl Pilkington, discussing dopplegangers - "How would I know which one I was?"

Permalänk
Medlem

Kolla bios.

Visa signatur

- Xbox One Series X -
- Mac Mini M1 -
- iPhone 13 -

Permalänk
Rekordmedlem

Det de menar är nog portlängden, dessutom är det ingen skillnad i prestanda om du har ett ljudkort där, det blir en liten skillnad med ett grafikkort, men många moderkort är 16/8 i hastighet men har 16/16 portstorlek.

Visa signatur

Ryzen 5 2400G, Asus ROG STRIX B350-F Gaming, 500GB Samsung 970EVO NVMe M.2 och en väldig massa masslagring. Seasonic Focus+ Gold 650W, Antec P 180 med Schyte o Sharkoon fläktar via en t-balancer, Tittar på en Acer ET430Kbmiippx 43" 4K
Främre ljudkanalerna återges via Behringer DCX2496, högtalare Truth B3031A, Truth B2092A Har också Oscilloskop, mätmikrofon och en Colorimeter.

Permalänk
Medlem

Har sökt runt lite och har sett att mitt moderkort borde kunna köra den i x16 speed. Har laddat mer GPUZ för och även den visar "PCI-E 2.0 x16 @ x8 2.0". Har hittat hur jag ändrar brädden på de olika pci slottsen nu i bios. Slotsen börjar på #2 och slutar på #7. Grafikkortet sitter i första slotten, hur hittar jag den?

Visa signatur

Karl Pilkington, discussing dopplegangers - "How would I know which one I was?"

Permalänk

slot 1 går troligen bara i 16x om du inte har något kort i andra pci -e porten dom delar på 16x dvs om du ska ha 2 kort kommer dom dela på 16x dvs 8x /kort

om du har tillgång till en PCI-e x1 port på ditt moderkort och sätt den i den porten istället så ska du se att din pci -e port till graffet poppar upp till 16x.

saxat från en rewiev på moderkortet

The M4A78T-E is a different proposition as it has dual PCI Express graphics slots (one x16 or dual x8)

med andra ord min teori stämmer du får köra med 8x eller flytta ditt ljudkort till en av x1 portarna om du promt vill ha 16x

Visa signatur

ASUS B550-f-Gaming, R9 3900X, HyperX 3200Mhz cl16 128Gb ram, MSI GTX 1070ti gaming oc@ 1979Mhz/8996Mhz.
[Lista] De bästa gratisprogrammen för Windows